Sve što treba da znate o saglasnosti roditelja za putovanje deteta preko granice
U sezoni putovanja u inostranstvo, jedna od čestih dilema roditelja je ko i kako daje saglasnost za putovanje maloletnog deteta van Srbije, ako oni na taj put odlaze bez ili sa jednim roditeljem.
Foto: Pixabay
Ono što treba da znate to je da morate da obezbedite overenu saglasnost, koja po potpisu kod notara košta oko 300 dinara. Ona je potrebna od oba roditelja bez obzira na njihov bračni status, odnosno od drugog ako maloletno lice van Srbije ide u pratnji jednog.
Naime, od 2018. godine novim Zakonom o graničnoj kontroli maloletna lica su, uz opšti režim, uvedena i u poseban režim granične kontrole, koji važi samo za njih. Odredbe ovog Zakona sadrže dva rešenja zaštitnog karaktera u korist maloletnih lica, od kojih se jednim rešenjem stvara obaveza za policijske službenike, a drugim rešenjem obaveze za lice u čijoj pratnji maloletnik putuje, a nije mu roditelj ili zakonski zastupnik.
Novim Zakonom, kako je objašnjeno, u odnosu na prethodni stvorene su dodatne pretpostavke da se kada prelazite granični prelaz Srbije preventivno spreči zloupotreba dece i unapredi zaštita maloletnih lica u celini.
Kada je u pitanju saglasnost roditelja za putovanje njihovog deteta u inostranstvo, ona je uvek potrebna od strane oba roditelja, bez obzira da li dete granicu prelazi samo ili to čini sa drugim osobama koje mu nisu roditelji ili zakonski zastupnici. Kada dete putuje u inostranstvo sa jednim od roditelja, uvek je potrebna saglasnost drugog roditelja, bez obzira da li su roditelji u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, odnosno, koji roditelj obavlja starateljstvo ako su razvedeni.
To je samo jedna od stvari koju ako nemate, možete biti vraćeni sa granice.
Preciznije, davanje saglasnosti, od slučaja do slučaja, izgleda ovako.
Dete samo putuje van Srbije sa društvom, školom, sportskim klubom ili nekom drugom organizacijom
Važe opšta pravila Zakona, odnosno, za prelazak državne granice maloletno lice do navršene 16. godine života mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako oni zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika umesto roditelja.
Dete putuje van Srbije samo, odnosno bez roditelja koji su u braku
Važe opšta pravila Zakona, odnosno, za prelazak državne granice maloletno lice do navršene 16. godine života mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo.
Dete putuje van Srbije sa jednim od roditelja koji su u braku
U ovom slučaju maloletno lice do navršene 16. godine života mora posedovati saglasnost roditelja koji ne putuje sa njima i on tu saglasnost daje roditelju koji putuje sa detetom.
Dete putuje van Srbije samo, a njegovi roditelji su razvedeni
Potrebna je overena saglasnost oba roditelja, sem u slučaju ako oni zajednički ne vrše roditeljsko pravo, već to pravo vrši jedan od roditelja samostalno. U tom slučaju mora posedovati overenu saglasnost onog roditelja koji samostalno vrši roditeljsko pravo.
Dete razvedenih roditelja putuje van Srbije sa jednim od roditelja
Potrebna je overena saglasnost roditelja koji je ne putuje, sem ako on ne vrši zajedničko roditeljsko pravo, i koju tu saglasnost daje roditelju koji sa maloletnim licem do navršene 16. godine života putuje van granica Srbije.
Šta stvara zabunu?
Zabunu u vezi sa davanjem saglasnosti za putovanje maloletnog lica u inostranstvo zapravo stvara ono što prethodi prelasku granice i izlasku iz Srbije, a to je izdavanje putne isprave, odnosno, pasoša detetu. U tom procesu, ako samo jedan roditelj samostalno obavlja roditeljsko pravo, primenjuje se sudska presuda kojom je to roditeljsko pravo regulisano i u kojoj mora biti naglašeno da roditelj koji podnosi zahtev za izdavanje putne isprave za dete, samostalno obavlja roditeljsko pravo i da ima pravo, između ostalog, da sa detetom putuje u inostranstvo ili samostalno daje saglasnost za njegovo samostalno ili putovanje u pratnji drugog lica van granica Srbije.
Šta je sem saglasnosti potrebno za izlazak iz zemlje?
Pored overene saglasnosti u navedenim slučajevima, deci je potreban i pasoš, s tim da u određenim slučajevima granicu mogu preći i sa ličnom kartom na koju deca u Srbiji imaju pravo od desete godine života. Deca starija od deset godina sa ličnom kartom mogu preći granice sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Severnom Makedonijom.
Koliko košta saglasnost za putovanje van Srbije?
Potvrda, odnosno, overena saglasnost se dobija kod notara i cena ove usluge je 300 dinara po potpisu, dakle, ako je daje samo jedan od roditelja. Ako je potrebna saglasnost oba, ova usluga košta 600 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Žurke stop: Airbnb sprečava visokorizične rezervacije za Novu godinu pomoću veštačke inteligencije
30.12.2024.•
1
Online platforma za iznajmljivanje Airbnb koristi veštačku inteligenciju da bi prepoznala i sprečila goste visokog rizika da rezervišu smeštaj tokom novogodišnjih praznika.
Ovo su bili najposećeniji gradovi sveta u 2024. godini
29.12.2024.•
0
Prema podacima Euromonitor Internationala, najposećeniji grad na svetu u 2024. godini bio je Bangkok.
Više od dva miliona ljudi dnevno će ući i izaći iz Kine tokom novogodišnjih praznika
29.12.2024.•
0
Prema današnjoj proceni Kineske nacionalne uprave za migracije, broj ulaznih putnika u Kinu i izlaznih putnika iz Kine će dostići 2,05 miliona dnevno u proseku tokom novogodišnjih praznika.
Najbolji božićni sajmovi za porodice: Na spisku po jedan iz Hrvatske i Rumunije
24.12.2024.•
0
Božićni sajmovi ili adventi pružaju priliku za savršen porodični božićni odmor jer nude bezbroj aktivnosti i uživanja od očaravajućih klizališta, preko hrane i pića do živopisnih božićnih parada.
VIDEO: Fontana di Trevi ponovo otvorena za posetioce - ali ograničen broj
23.12.2024.•
1
Fontana di Trevi u Rimu ponovo je otvorena nakon završetka vanrednih radova na održavanju uoči jubilarne katoličke "Svete godine", koja se obeležava svakih 25 godina.
VIDEO: Kina na veštačkom ostrvu gradi najveći aerodrom na svetu
22.12.2024.•
2
Kina gradi najveći aerodrom na svetu ikada napravljen na jednom veštačkom ostrvu.
Objavljeno koji su najmoćniji pasoši sveta za 2024. godinu: Evo kako se kotira srpski
22.12.2024.•
4
Objavljena je rang lista najmoćnijih pasoša za 2024. godinu, a Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) ponovo su na vrhu, četvrtu godinu zaredom.
Avio-kompanije u obavezi da dostave podatke o putnicima pre ulaska u EU
15.12.2024.•
0
Savet EU usvojio je propise kojima je predviđeno da avio-kompanije moraju nadležnim organima da dostave podatke o putnicima, kao što su putne isprave, podaci o letu i prtljagu.
Nedelju dana putovanja do ostrva pustoši: Da li biste se upustili u ovakvu avanturu?
12.12.2024.•
0
Oko 300 ostrva i ostrvca raštrkanih u južnom delu Indijskog okeana, jugoistočno od Rta dobre nade, poznato je kao jedno od najudaljenijih ostrva na svetu.
Munja udarila avion 20 minuta nakon poletanja, letelica morala prinudno da sleti
11.12.2024.•
0
Avion kompanije Er Nju Zeland na letu za Tahiti morao je da se vrati u Okland na Novom Zelandu nakon što je pogođen munjom, samo 20 minuta nakon poletanja.
Jedan od najprometnijih evropskih aerodroma smanjuje broj letova zbog buke
09.12.2024.•
2
Aerodrom "Shiphol" u Amsterdamu smanjiće od iduće godine ukupan broj letova na 478.000 godišnje sa sadašnjih 500.000, odnosno za četiri odsto radi smanjenja zagađenja bukom.
EK predložila postepeno uvođenje graničnog sistema EES: Evo šta to znači za građane Srbije
08.12.2024.•
0
Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
Nova pravila za turiste u Italiji: Nema više samostalne prijave u smeštaj
07.12.2024.•
2
Zabrana kutija ili lokera za ključeve sa šifrom potpisana je 18. novembra u Italiji i odmah je stupila na snagu.
Nova pravila za izdavanje stanova turistima u Grčkoj: Oštra ograničenja zakupodavcima
03.12.2024.•
0
Novim predlogom zakona o porezu u Grčkoj se od 1. januara uvode nova pravila i ograničenja za kratkoročno izdavanje stanova i kuća preko platformi na internetu.
VIDEO: I Napulj planira da uvede ulaznice za turiste zbog prevelike gužve
03.12.2024.•
0
Savetnik opštine Napulj Đenaro Espozito predložio je da se u određenim periodima godine uvede ulaznica za centar grada po ceni od pet evra, ne bi li se stalo na kraj prekomernom broju turista.
Evropski gradovi koji se smatraju najmanje privlačnim: Nisu baš oduševili posetioce
01.12.2024.•
2
Kada istražujemo gde bismo mogli da otputujemo, obično nailazimo na tekstove o najlepšim ili najzanimljivijim gradovima. Ipak, mnogi će priznati da ih nisu svi gradovi impresionirali.
Ova zemlja se smatra najčistijom na svetu - u njoj su zabranjene čak i žvake
24.11.2024.•
2
Zbog svog strateškog položaja, Singapur se naziva Gibraltarom Azije, a na malajskom jeziku "Singapura" znači "grad lavova".
VIDEO: Peta avenija više nije najskuplja ulica u svetu - titulu joj preotela ulica u Milanu
24.11.2024.•
0
Rast cena zakupa i jačanje evra u odnosu na dolar pogurali su poznatu evropsku ulicu na vrh liste najskupljih ulica prvi put za 34 godine.
Luksuzno putovanje vozom kroz 12 zemalja sveta za 59 dana
18.11.2024.•
1
Turistička agencija "Railbookers" najavila je povratak svoje rute "Oko sveta luksuznim vozom" koja kreće 3. septembra 2025. godine, a putovanje od 59 dana će koštati 116 hiljada evra po putniku.
Firenca uvodi zabrane za posetioce kako bi se smanjile gužve
17.11.2024.•
0
Zbog prevelikog broj turista, vlasti Firence najavile su zabrane kojima planiraju da smanje gužve u istorijskom jezgru grada.
Hotel u Italiji odbio rezervaciju izraelskom paru zbog rata u Gazi
17.11.2024.•
3
Menadžer malog hotela u italijanskoj regionu Veneto odbio je rezervaciju izraelskog para na platformi Booking.com, optužujući Izraelce da su odgovorni za genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze.
Komentari 9
Boban
A
Moka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar