Mravi izvode operacije kako bi spasili živote svojih prijatelja

Naučnici sa Univerziteta u Vircburgu, u Nemačkoj, otkrili su da mravi izvode operacije kako bi spasili živote drugih mrava u svojoj koloniji, prenosi Live Science.
Mravi izvode operacije kako bi spasili živote svojih prijatelja
Foto: Pixabay
Njihovo istraživanje objavljeno je 2. jula u časopisu "Current Biology".
 
Istraživači su otkrili da floridski mravi stolari (Camponotus floridanus) identifikuju povrede udova kod ostalih članova mravinjaka a zatim ih leče čišćenjem ili amputacijom.
Bihevioralni ekolog Erik Frank, koji je predvodio ovogodišnje istraživanje, 2023. godine je otkrio da afrička vrsta mrava, Megaponera analis, ima antimikrobnu pljuvačku kojom jedinke tretiraju povrede svojih prijatelja iz kolonije. Floridski mravi stolari nemaju žlezdu koja proizvodi takvu pljuvačku, zbog čega su naučnici hteli da otkriju kako ta vrsta sanira povrede.
 
Naučnici su u eksperimentu posmatrali kako mravi leče povrede butne kosti i povrede potkolenice. Floridski mravi stolari prvo bi dijagnostikovali ranu kako bi proverili da li je došlo do infekcije.
Kod povreda butne kosti ustima bi očistili ranu, a zatim bi amputirali nogu višestrukim ugrizima. Povrede potkolenice lečili su samo čišćenjem. Ove operacije znatno su povećale šanse za preživljavanje povređenih jedinki.
 
Naučnici su otkrili da mravi amputiraju samo povređene butne kosti jer se infekcije sporije šire na tom području, što im daje dovoljno vremena za zahvat. Amputacija u proseku traje manje od 40 minuta.
 
S druge strane, mravlju potkolenicu okružuje malo mišićnog tkiva, što dovodi do bržeg širenja infekcije krvotokom. Budući da nemaju dovoljno vremena za amputaciju, mravi se fokusiraju na čišćenje rane ustima.
Kad je reč o povredama butne kosti, stope preživljavanja povećale su se s manje od 40 odsto na 90 do 95 odsto nakon što je izvedena amputacija. Stope preživljavanja povreda potkolenice povećale su se sa 15 na 75 odsto nakon čišćenja.
 
Istraživači su rekli da je sposobnost identifikacije i selektivnog lečenja rana urođena floridskim mravima stolarima i da nisu pronašli dokaze učenja. Svoje istraživanje planiraju da prošire i na ostale vrste mrava koje nemaju posebne mikrobne žlezde za sanaciju rana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

mravi

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ovo je ukus koji mačka ne može da oseti

Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.