Ljudožderi Tsavoa - par kenijskih lavova koji je ubio desetine ljudi, sada poznato i zašto
Ukoliko im se ukaže prilika, lavovi se neće libiti ni da ubiju i pojedu čoveka.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Srećom, homo sapijens nije visoko na listi omiljene hrane afričkih velikih mačaka, mada je bilo izuzetaka, poput zloglasnih "ljudoždera Tsavoa". Par lavova je, prema legendi, ubio više od 100 radnika koji su gradili prugu u Keniji 1898. godine.
Duže od jednog veka stare čeljusti i zubi dva lava - koji su stekli reputaciju ljudoždera, sada otkrivaju nove tajne, uključujući i to ne samo da li su jeli ljude, već i zašto, prenosi RTS.
Koristeći nove napretke u tehnikama sekvenciranja i analiziranja stare i degradirane DNK, istraživači iz SAD i Kenije proučavali su dlake koje su ostale u čeljustima lavova. Svoje nalaze objavili su u novoj studiji, koja je poslužila da se proveri zloglasna legenda o Tsavoanskim ljudožderima. I ne samo to, već i da se bolje razume šta je nagnalo ove divlje predatore da se ponašaju toliko neobično.
Prvi izveštaji o napadima lavova počeli su u martu 1898. godine, odmah nakon što je u Keniju stigao potpukovnik Džon Henri Paterson, britanski vojni oficir i inženjer koji je nadgledao projekat gradnje pruge između Kenije i Ugande.
Britanci su sa sobom doveli hiljade radnika da grade most, većinom iz Indije, i smestili ih u kampove dugačke nekoliko kilometara.
Isprva je Paterson sumnjao u izveštaje da su lavovi odgovorni za nestanak dva radnika, ali je promenio mišljenje nekoliko nedelja kasnije kada je indijski vojni oficir Ungan Sing, koji je sa njim došao, pretrpeo istu sudbinu.
Paterson je tu noć proveo na drvetu, zaklevši se da će ubiti lavove i čekajući da se vrate. Kasnije je u svom dnevniku zapisao da je to veče u daljini čuo zlokobnu riku, a onda vriske i krike iz susednog kampa udaljenog oko 800 metara.
Sledeće jutro su ga obavestili da je lav napao drugi deo kampa.
Tada je počela dugotrajna potraga Patersona i saradnika da ulove i ubiju dva velika lava bez grive. Lavovi bez grive su uobičajeni u nekim područjima, ukljujući i Tsavo, možda zbog lokalne klime ili vegetacije.
Napadi su odjednom prestali, a zatišje je trajalo nekoliko meseci, a povremeno su se čule glasine o tome da su viđeni u blizini.
Kada su se lavovi vratili, bili su još agresivniji. Umesto da su napadali usamljene pojedince kao ranije, sada su često upadali u kampove zajedno. Paterson ih je na kraju ubio u decembru.
O neuobičajenom slučaju dva lava snimljena su i dva filma - "Bwana Devil" iz 1952. i "Ghost and the Darkness" iz 1996. godine sa Valom Kilmerom i Majklom Daglasom.
Konačni broj žrtava ostao je predmet spekulacija. Dok neki procenjuju da su krvožedni lavovi ubili čak 135 ljudi, studija iz 2001. godine utvrdila je da je broj žrtava bio oko 30.
Paterson je sačuvao ostatke lavova i na kraju ih prodao Prirodnjačkom muzeju u Čikagu 1925. godine. Decenijama kasnije, muzejski menadžer Tomas Gnoske pronašao je lobanje u skladištu i primetio dlake u pukotinama zuba.
Neki naučnici su spekulisali da su lavovi lovili ljude baš zbog oštećenih zuba, jer zbog njih nisu mogli da savladaju veći plen, poput bivola.
Baš zbog oštećenja čini se da su se sačuvali tragovi žrtava lavova. Gnoske i kolege su sada sproveli detaljnu analizu dlaka, uključujući mikroskopske i analize genoma. Kada su uzorci potvrđeni, autori studije su se fokusirali na mitohondrijalnu DNK, koje ima više u ćelijama, a u dlakama takođe može da se održi dugo, što pomaže kada su u pitanju stari uzorci.
Dlake nisu bile u dobrom stanju, ali su iz njih izolovani mitohondrijski genomi. Neke od dlaka su potekle sa samih lavova. Ostatak je pripadao uobičajenoj kombinaciji kopitara tog područja, uz nekoliko izuzetaka. Zubi zloglasnih ljudoždera su, zaista, imali u sebi i ljudske dlake.
"Analize su pokazale DNK žirafa, ljudi, antilopa, gnuova i zebri, a takođe smo identifikovali i dlake koje potiču sa samih lavova", navodi se u studiji.
Tim naučnika je takođe napravio bazu podataka DNK profila potencijalnog plena koji je obitavao u području lavova 1898. godine.
Pronalazak DNK gnua bio je čudan, ističu naučnici, jer su najbliži gnuovi tada živeli oko 70 kilometara daleko. Kada je Paterson pisao o zatišju u napadima, možda su lavovi otišli da love gnuove.
Takođe je zanimljivo da su otkrili DNK samo jednog bivola.
"Znamo šta lavovi u Tsavou jedu danas i bivo im je omiljeni plen", pišu naučnici.
To bi moglo da ukaže i na razlog zašto su lavovi lovili ljude.
Stočna kuga, virusna bolest koja napada kopitare, došla je iz Indije godinu dana ranije i izazvala je pomor među populacijom bivola i stoke u regionu 1890-ih i možda naterala lavove da pronađu novi plen - ljude.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Na obali Crnog mora pronađeno osam mrtvih delfina nakon izlivanja mazuta
23.12.2024.•
0
Osam mrtvih delfina pronađeno je kod Novorosije na obali Crnog mora nakon izlivanja mazuta u Kerčkom moreuzu, saopšteno je danas iz ruskog naučnog centra za spas delfina "Delfa".
FOTO: Veterinari i volonteri u Rusiji spasili skoro 1.000 ptica ugroženih izlivenom naftom
23.12.2024.•
0
Veterinari i volonteri spasili su u luci Anapi 972 ptice koje su bile pogođene kada se iz oštećenih tankera izlila nafta, saopštila je gradska uprava ovog ruskog letovališta.
Misterija narandžastih mačaka rešena nakon 110 godina
22.12.2024.•
8
Više od 110 godina nakon što je američki genetičar Klerens Kuk Litl postavio hipotezu o nasleđivanju narandžaste boje dlake kod mačaka, naučnici su konačno potvrdili njegove pretpostavke.
Kolonija azijskih stršljenova godišnje pojede 11 kg insekata, ima ih i u našem susedstvu
22.12.2024.•
0
Da li vas je ikada ubo tigrasti komarac ili, još gore, azijski stršljen?
U Rusiji pronađen prvi mrtav delfin: Uginuo zbog izlivanja mazuta
22.12.2024.•
0
Na obali u Anapi pronađeno je telo delfina koji je uginuo zbog izlivanja mazuta iz dva tankera koja su potonula u Kerčkom moreuzu.
Skakutala još kraj dinosaurusa, a sad joj preti izumiranje: Ugrožena čileanska džinovska žaba
22.12.2024.•
0
Džinovska vrsta žabe koja je skakala pored dinosaurusa i koja se smatra "živim fosilom" sada je pod egzistencijalnom pretnjom.
Dremka, nega, poslastice, voda iz slavine: Evo šta mačke zaista vole
20.12.2024.•
4
Mačke često izgledaju kao da mrze ceo svet ili su prema njemu potpuno ravnodušne ali to zapravo nije tačno jer postoji mnogo stvari i stanja koja ovi krzneni ljubimci vole.
VIDEO: "Ajkula koja se izležava na vodi i upija sucne" snimljena u Istri
19.12.2024.•
2
Fakultet prirodnih nauka u Puli objavio je snimak iz mesta Medveja na istočnoj obali Istre na kom se vidi džinovska ajkula koja se još naziva i "ajkula koja se izležava na vodi i upija sunce".
Vlasti na Floridi upozorile meštane: Ne prilazite majmunima koji slobodno lutaju
19.12.2024.•
3
Vlasti Floride upozorile su meštane da ne prilaze i ne daju hranu majmunima koji su uočeni kako slobodno lutaju kroz Oranž Siti i još dva obližnja mesta jer mogu da ih ugrizu i prenesu zaraznu bolest.
Lovac umro nakon što je na njega sa stabla pao pogođeni medved
18.12.2024.•
6
Muškarac iz Virdžinije umro je nakon što je na njega sa stabla pao medved kog je upucao jedan od njegovih partnera u lovu, piše AP.
VIDEO Slučaj koji je potresao Rusiju: Niko neće biti kažnjen za smrt mačora Tviksa
15.12.2024.•
5
Stradanje žutog mačora Tviksa u ruskom gradu Kirovu, koje je u januaru ove godine razbesnelo rusku javnost, završilo se bez krivične odgovornosti.
Delfini u Meksičkom zalivu pozitivni na kokain
12.12.2024.•
2
Istraživači u Meksičkom zalivu testirali 89 delfina i utvrdili da njih tridesetoro u telu ima drogu ili lekove, a 24 je bilo pozitivno na lek protiv bolova, koji je 100 puta jači od morfijuma.
Grbavi kit obavio epsku migraciju dugu čak 13.000 kilometara
11.12.2024.•
0
Grbavi kit je obavio jednu od najdužih i najneobičnijih migracija koja je ikada zabeležena, a koja je verovatno uzrokovana klimatskim promenama, smatraju naučnici.
Orke ponovo koriste mrtve ribe kao šešire, naučnici ne znaju zašto
08.12.2024.•
1
Orke koje obitavaju uz obalu severozapadnog Pacifika oživele su trend iz osamdesetih - mrtve losose koriste kao "šešire".
Island izdao dozvole za lov na kitove do 2029. godine
08.12.2024.•
0
Vlasti Islanda su dozvolile lov na kitove u narednih pet godina uprkos protivljenju aktivista za zaštitu životinja.
VIDEO Najstarija divlja ptica na svetu snela jaje u 74. godini: Nadživela bar tri partnera
05.12.2024.•
2
Američki biolozi su objavili da je najstarija znana divlja ptica na svetu snela jaje u svojoj 74. godini.
Naučnici počeli seciranje najzagonetnijeg sisara na planeti
04.12.2024.•
1
Novozelandski naučnici počeli su da seciraju nedavno nasukanog kljunastog kita koji se već 150 godina smatra najnepristupačnijom vrstom jer je do sada pronađeno samo sedam primeraka ovog sisara.
Vukovi više nisu strogo zaštićeni: Odluka Saveta Evrope razljutila borce za očuvanje prirode
03.12.2024.•
1
Komitet Saveta Evrope zadužen za Konvenciju iz Berna je usvojio predlog EU da izmeni status zaštite vukova.
FOTO, VIDEO: Više hiljada skulptura džinovske pande u Hongkongu - da podstaknu turizam
03.12.2024.•
0
Nekoliko hiljada skulptura džinovske pande od subote će biti izloženo u Hongkongu, gde je entuzijazam za tu vrstu medveda porastao otkako su dva mladunca rođena u lokalnom tematskom parku.
Švercom dospeli na Tajland: Više od 900 kornjača, lemura i paukova biće vraćeni na Madagaskar
02.12.2024.•
0
Nekoliko desetina lemura i više od 900 endemskih kornjača Madagaskara, koje su bile prodate i potom zaplenjene na Tajlandu, biće vraćene ove nedelje u tu ostrvsku državu u Indijskom okeanu.
Muškarca u Japanu medved napao u prodavnici
01.12.2024.•
0
Jedan muškarac povređen je kada ga je napao medved koji je ušao u supermarket u japanskoj prefekturi Akita, saopštila je policija.
Komentari 2
Teodor
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar