Masna jetra veliki problem u zdravlju muškaraca: Kako do dijagnoze i terapije?

Bolest masne jetre najviše pogađa muškarce, već i oko 30. godine života. Upravo zato su bitni sistematski pregledi - kako bi se bolest otkrila na vreme.
Masna jetra veliki problem u zdravlju muškaraca: Kako do dijagnoze i terapije?
Foto: 021.rs
Ova bolest postala je veoma česta pojava, a javlja se češće kod mladih muškaraca. Uglavnom su to osobe koje imaju sedalni način života, dugo sede na poslu, imaju slabu fizičku aktivnost.
 
Ipak, ova pojava, iako zabrinjavajuća i upozoravajuća, može se otkriti u ranijem periodu tokom sistematskih pregleda. Na istima se mogu otkriti promene i odmah krenuti sa korekcijom načina života, ishrane, fizičkom aktivnošću, terapijom - a na taj način se ova bolest zaustavlja, a jetra počinje sa regeneracijom.
 
Većinu specijalista na jednom mestu upravo ima Dom zdravlja Euromedik, u Pašićevoj ulici u centru Novog Sada, gde se sve vrste sistematskog pregleda mogu odraditi.
Šta je bolest masne jetre?
 
Jetra je organ koji ima važnu ulogu u metabolizmu, a ima preko 500 uloga u organizmu među kojima su za ugljene hidrate, proteine, masnoće, proizvodnju žuči, detoksikaciju tela, filtraciju krvi i slično.
 
Sadržaj masti u zdravoj jetri je minimalan ili ne postoji, a ukoliko je udeo veći od 5 odsto možemo govoriti o bolesti koja se zova masna jetra ili steatoza jetre.
 
Masna jetra može biti uzrokovana nepravilnom ishranom, gojaznošću, alkoholizmom, dijabetesom ili genetikom. 
Ovo se dešava kada jetra nije u stanju da preradi "višak masnoće", te se ista nakuplja u vidu kapljica. Taloženjem masti dolazi do ometanja funkcije jetre i bolesti.
 
Ovako nataložena velika količina masti u ćelijama jetre povećava rizik od daljih bolesti - dijabetesa, hipertenzije, bolesti bubrega, srčanih problema i sličnog. Ukoliko se ne leči, oboljenje može dovesti do ozbiljnih oštećenja jetre, otkazivanja, ciroze i karcinoma.
 
Bolest jetre može imati dva uzroka - ona koja nastaje zbog loših i nezdravih navika i ona koja je uzrokovana unošenjem prekomerne količine alkohola.
 
Koji su simptomi?
 
Bolest masne jetre u samom početku ne daje simptome i tegobe, a tek se sa progresijom i poboljšanjem bolesti simptomi izražavaju.
 
Neki simptomi mogu biti krajnje nespecifični, u vidu malaksalosti, umora, vrtoglavice, bola ispod desnog rebra, nadutost, smanjen apetit, svrab kože i crveni dlanovi.
 
Kako do dijagnoze?
 
Pošto je ovo oboljenje u početnom stadijumu bez simptoma, najčešće na bolest ukaže lekar opšte prakse čitajući laboratorijske rezultate.
 
Da bi se ustanovila prava dijagnoza, stručni tim Euromedika koji se sastoji od laboranata, lekara opšte medicine, radiologa, gastroenterologa, kardiologa, endokrinologa, nutricionista vam stoji na raspolaganju.
 
Sistemski pregledi su u celom procesu od izuzetnog značaja, jer se na njima može uočiti bolest i odmah krenuti sa lečenjem.
 
Pregled pacijenta sastoji se sa uzimanjem podataka, upoznavanjem sa životnim navikama, fizičkim pregledom, ultrazvučnim pregledom, CT-om, magnetnom rezonancom i biopsijom jetre - sve što postoji i u samom sistemu Euromedika.
 
"Jetra je spremna za saradnju. Hoće ona, ali joj dajte šansu. U Euromedik dođite, svoje zdravlje popravite", poručuju u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Kako lečiti masnu jetru?
 
Lečenje jetre zavisi od uzroka oboljenja, a podrazumeva lečenje same jetre, ali i pridruženih poremećaja.
 
Većina ljudi sa masnom jetrom je gojazna i boluje od različitih poremećaja metabolizma, kao što su hiperglikemija i hiperlipidemija.
 
U postupku lečenja se kreće sa promenom životnih navika i načinom ishrane, uz smanjenje kilaže, prestanak upotrebe alkohola, primenom fizičke aktivnosti.
 
U najtežim slučajevima se pristupa transplantaciji jetre. 
 
Ishrana u ovim slučajevima treba da se zasniva na unosu voća i povrća, hrane bogate vlaknima poput mahunarki i integralnih žitarica, nemasnih proteina poput ribe, piletine i tofu sira, ali i prestanak konzumacije alkoholnih pića i hrane sa visokim sadržajem soli, masnoća i drugog.
 
Zakazivanje pregleda u Euromediku se radi telefonski, a za sve informacije možete pozvati Euromedik Dom zdravlja na brojeve telefona: 062/298-382 i 021/2100-544. Radno vreme je od ponedeljka do petka od 7 do 21 čas, subotom od 7 do 15 časova, a nedelja je neradna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.

Nedostatak joda u ishrani

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak joda je jedan od uzroka oštećenja mozga u detinjstvu, što dovodi do poremećenog kognitivnog i motoričkog razvoja.