Građevina u EU usporava, dok u Srbiji "cveta"

Dok gradnja u zoni evra i celoj Evropskoj uniji poslednjih meseci polako usporava, u Srbiji se čini da krize nema.
Građevina u EU usporava, dok u Srbiji "cveta"
Foto: 021.rs
Desezonirana proizvodnja u građevinarstvu smanjena je u maju za 0,9 odsto u evrozoni i jedan odsto u EU, prema prvim procenama Eurostata, statističkog zavoda Evropske unije. U aprilu ove godine proizvodnja u građevinarstvu pala je za 0,4 odsto u evrozoni i ostala stabilna u EU.
 
U poređenju sa istim mesecom godinu dana ranije, proizvodnja u građevinarstvu u maju 2024. je smanjena 2,4 odsto u evrozoni i 2,5 odsto u Evropskoj uniji.

Kako piše Biznis.rs, u zoni evra u maju je, u poređenju sa aprilom, proizvodnja u građevinarstvu smanjena jedan odsto za izgradnju zgrada, a 1,1 odsto za specijalizovane građevinske delatnosti. U EU je zabeležen pad od 0,9 odsto za izgradnju zgrada i jedan odsto za građevinske delatnosti.

Među državama članicama EU za koje su dostupni podaci, najveći mesečni pad proizvodnje u građevinarstvu zabeležen je u Češkoj (-5,1 odsto), Rumuniji (-4,1 odsto) i Mađarskoj (-3,8 odsto).
 
Najveći rast je ostvaren u Finskoj (+1,9 odsto), Bugarskoj (+1,1 odsto) i Belgiji i Španiji (obe +3 odsto).
Posmatrajući godišnje poređenje, vidi se da je u zoni evra u maju 2024, u poređenju sa majem 2023, proizvodnja u građevinarstvu smanjena 4,8 odsto za izgradnju zgrada i 1,8 odsto za specijalizovane građevinske delatnosti. U EU je pad iznosio 4,8 odsto za izgradnju zgrada, a 1,9 odsto za specijalizovane građevinske delatnosti.
 
Među državama članicama za koje su dostupni podaci, najveći godišnji pad proizvodnje u građevinarstvu zabeležen je u Švedskoj (-7,5 odsto), Sloveniji (-7,4 odsto) i Nemačkoj (-7 odsto).
 
Porast je zabeležen u Mađarskoj (+7,3 odsto), Bugarskoj (+4,4 odsto) i Danskoj (+1,1 odsto).
 
Dok gradnja u zoni evra i celoj Evropskoj uniji poslednjih meseci polako usporava, u Srbiji se čini da krize nema.
 
U maju 2024. izdata je 2.461 građevinska dozvola, što predstavlja povećanje od 2,4 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Od ukupnog broja dozvola izdatih u maju, 81,8 odsto odnosi se na zgrade, a 18,2 odsto na ostale građevine. Prema dozvolama izdatim u maju 2024. u Srbiji, prijavljena je izgradnja 2.468 stanova, prosečne površine od 76,9 kvadratnih metara.
Za Srbiju je specifična i situacija da cene nekretnina nastavljaju da rastu bez izgleda da će se situacija uskoro promeniti. Tako su prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), cene stanova u prvom tromesečju skočile za 4,74 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
 
Cene stanova u starogradnji su, na nivou Srbije, porasle za 4,52 odsto, dok je novogradnja, odnosno kupovina od investitora, imala veći međugodišnji rast koji je iznosio 5,09 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    24.07.2024 08:02
    /
    @@Aleksej
    nikako toliko kao ovde
  • @Aleksej

    23.07.2024 14:48
    U EU se pere daleko više novca nego u Srbiji, ako znaš engleski guglaj na engleskom na tu temu.
    Što se tiče usporavanja u zapadnoj EU, to je zato što sankcije usmerene prema Rusiji deluju obrnuto nego što su planirali, pogotovo u Nemačkoj. Njihova privreda je sad manje konkurentna u odnosu na azijsku i američku, pošto sirovine i energente plaćaju dosta više nego pre. Mladi im se sve teže osamostaljuju i sve duže žive sa roditeljima, a sitni investitori koji kupuju stanove za izdavanje, sada im se baš i ne isplati (nizak "ROI").
    Kod nas se tek očekuju migracije, da nam dolaze novi stanovnici iz Azije i Afrike, tako da će i prazni stanovi vremenom biti popunjeni.
  • Aleksej

    23.07.2024 12:34
    Xexe
    Pravi naslov bio:

    Pranje para u EU usporava, dok u Srbiji "cveta"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija