Nije naodmet znati: Koji sve dodatni troškovi očekuju kupce nekretnina?

Kupovina stana često, osim same cene nekretnine, donosi i dodatne nepredviđene troškove.
Nije naodmet znati: Koji sve dodatni troškovi očekuju kupce nekretnina?
Foto: Pixabay
Kada je reč o kupovini stana u izgradnji, razlikuju se procedure za gotovinske i kreditne kupce.
 
Jedan od prvih dodatnih troškova za kupce stana za gotovinu je overa dokumentacije kod notara.
 
"Ovaj trošak zavisi od vrednosti kupoprodajnog ugovora. Na primer, za stan koji košta 100.000 evra overa kod notara košta oko 40.000 dinara. Ovaj izdatak može biti podeljen u dve rate, ukoliko kupovina podrazumeva sklapanje predugovora i glavnog ugovora. Nakon kompletne isplate stana potrebno je platiti trošak izdavanja Clausule Intabulandi koji iznosi 4.000 dinara. To je dokument koji omogućava upis prava svojine na ime kupca u Katastar nepokretnosti", objašnjava za Biznis.rs izvršni i operativni direktor kompanije City Expert Miloš Mitić.
Kod kupovine novogradnje od investitorske kompanije PDV iznosi 10 odsto na ukupnu cenu nekretnine.
 
Kupci koji prvi put kupuju stan imaju pravo na povraćaj PDV-a od države za površinu do 40 kvadratnih metara za vlasnika stana i po 15 kvadratnih metara za svakog dodatnog člana domaćinstva.
 
U slučaju kupovine od fizičkog lica, kao i kod starogradnje, umesto PDV-a plaća se porez na prenos apsolutnih prava u visini od 2,5 odsto vrednosti nekretnine. Postoji mogućnost oslobađanja od ovog poreza za kupce koji kupuju svoju prvu nekretninu.
Zakonom o porezima na imovinu propisano je da je obveznik poreza na prenos apsolutnih prava prodavac. Međutim, u najvećem broju kupoprodajnih procesa kupac preuzima ovu obavezu na sebe. U slučaju dogovora prodavca i kupca da će ovaj porez platiti kupac, neophodno je da se ta obaveza definiše u ugovoru o prodaji nepokretnosti.
 
Čak i u slučaju da je ugovorom o prodaji nepokretnosti ugovoreno da će porez platiti kupac, poresko rešenje će glasiti na ime prodavca, jer zakon njega prepoznaje kao poreskog obveznika, dok će kupac biti naznačen kao solidarni dužnik.
 
To praktično znači da će, u slučaju da kupac ne plati porez, prinudna naplata biti pokrenuta protiv prodavca koji će biti dužan da ga plati, a potom da od kupca zahteva refundaciju plaćenog iznosa. Poreska prijava koja se podnosi radi utvrđivanja poreza na prenos apsolutnih prava takođe mora da glasi na prodavca.
 
Pored svih navedenih troškova, kupci koji uzimaju stambeni kredit za kupovinu nekretnine moraju računati i na dodatne naknade.
 
"Pre svega, tu su troškovi izrade predugovora i ugovora. Ovi troškovi su obavezni, a iznos zavisi od vrednosti nekretnine i notarskih taksi. Iznos za troškove založne izjave varira u zavisnosti od vrednosti nekretnine, ali obično se kreće u rasponu od 15.000 do 30.000 dinara", kaže Mitić.
 
Troškovi obrade kredita zavise od banke i uključuju troškove procenitelja, koji se često kreću između 120 i 150 evra. Ukupno, ovi troškovi mogu dostići i do 1.000 evra. Tu je i plaćanje provizije za prenos novca u banci.
Prilikom plaćanja, preporučuje se da kupac i prodavac imaju račune u istoj banci kako bi se izbegle visoke provizije. Troškovi za transfer unutar iste banke su najniži, dok provizije za transfer između različitih banaka mogu iznositi od 5.000 do 16.000 dinara.
 
Kako banka stambeni kredit isplaćuje u dinarima, a prodavcu se plaća u evrima, može doći do razlike između srednjeg i kupovnog kursa. Da bi prodavac dobio tačan iznos u evrima, potrebno je doplatiti ovu razliku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pera

    29.09.2024 18:29
    @misko
    Divan savet miško, hoćete da kazete da dok ste najlepšim a uporedo u godinama kada ste u najvecoj snazi i mogucnosti da nešto stvorite vi sve sto steknete sprzite na putovanja i provod? Kakav savet imate za stare dane kada najlepše vreme prodje a vi nemate ništa ?
  • Zoran

    29.09.2024 18:14
    Cena nekretnine
    Sada je vreme kada niko ne bi trebao uzimati stambeni kredit i kupovati nekretninu po ovim bolesnim cenama, što bude manje kupaca pre će se cene vratiti u normalu, mnogi otkupili stan devedesetih za manje od 1000 evra, a sada za iste stanove traže te sramotno visoke cene
  • Daca

    29.09.2024 14:58
    Samo
    Samo da se cene kvadrata normalizuju, da uopšte možemo da pomislimo na kupovinu pa cemo onda o dodatnim troškovima...Volela BiH neki predviđajući komentar o budućim cenama...padaju/stagniraju/rastu ..sta nas čeka...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.