I EU i BRIKS - "Pokušaj Vučića da dobije i jare i pare, a to tako ne ide"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, posle višenedeljne dramatizacije, ne ide na samit BRIKS-a, ali tamo šalje imenjaka Vulina.
Foto: Beta/AP
Da li je BRIKS alternativa EU i kako se tu pozicionira Zapadni Balkan, analizira Dojče vele.
Kako danas piše Dojče vele, ono što je bila samo ideja nakon terorističkog napada na SAD 2001. godine kako bi se stabilizovao finansijski sistem, danas je političko-ekonomska grupa sa kapitalom vrednim desetine milijardi evra i ambicijom da privuče što više država.
Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika prošli su put od slogana (BRIKS) do organizacije koja želi sopstvenu valutu sa što većim brojem zemalja uključenih u nju.
To će biti glavna tema dvodnevnog samita u Kazanju, na kojem učestvuje 40 šefova država i gosti koji prisustvuju kao posmatrači.
Broj članica je udvostručen ulaskom Egipta, Irana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Etiopije, a raste i broj zemalja koje traže ulazak, poput Malezije i Tajlanda, pa čak i Turske, koja bi, u slučaju da joj bude odobren pristup, bila prva zemlja članica NATO-a u BRIKS-u.
Što se tiče zemalja Zapadnog Balkana, za sada ne postoji interes za učešće u ovoj grupi, osim dva politička saveznika. Dok bošnjačka politika ne podržava saradnju sa BRIKS-om niti sa bilo kojom organizacijom van EU, u Banjaluci i Beogradu drugačije razmišljaju.
Za samit u Kazanju pozivnicu je dobio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji učestvuje kao posmatrač.
"Svet vapi za ovakvom vrstom saradnje", poručio je Dodik iz Kazanja, očekujući razgovore sa šefovima država na marginama samita, navodeći da ovaj pokret poštuje suverenitet i unutrašnje uređenje zemalja, zbog čega "predstavlja budućnost čovečanstva".
Dok Dodik u Kazanju čeka odgovore "kako će se svet dalje razvijati", susedna Srbija i dalje igra na sigurnu kartu.
Odluku da li će prisustvovati samitu predsednik Srbije Aleksandar Vučić je odlagao danima, dramatizujući svaki korak, da bi dan pred samit rekao da zbog ranije preuzetih obaveza šalje delegaciju koja će predstavljati Srbiju.
Njegovo učešće, kako kaže, moglo bi biti protumačeno kao skretanje Srbije sa evropskog puta, bez obzira na ranije dogovorene sastanke sa evropskim zvaničnicima.
"Poštujem Putina, nisam to krio, i rekao sam mu da mi, da nema ovih sastanaka, ne bi bilo teško da dođem. Verujem da razumete Srbiju, jer je Srbija jedina koja nije pristupila nijednoj deklaraciji protiv Rusije, on to visoko ceni. Rekao sam da ćemo poslati delegaciju, četvoro ministara - Aleksandra Vulina, Bratislava Gašića, Nenada Popovića i Adrijanu Mesarović", rekao je Vučić za RTS.
"Beograd i Banjaluka hoće i jare i pare. A ne može oboje", kaže diplomata i publicista iz Beograda Srećko Đukić, navodeći da su se i Beograd i Bosna i Hercegovina opredelili za EU. Zato učešće na najvišem nivou na samitu BRIKS-a zahteva objašnjenje.
"Da li Srbija zaista nastavlja da ide prema Evropskoj uniji, jer i ranije su mnogi imali prilike da se uvere da Srbija samo formalno insistira na evropskom putu, dok se suštinski to ne dešava", kaže Đukić ističući da Vučić nastavlja da vodi "agoniju srpske spoljne politike sedenja na više stolica, uprkos tvrdnjama da sedi samo na srpskoj stolici".
Nove članice BRIKS-a imaju lakši pristup novcu, kao i politički prostor koji nije zavistan od Amerikanaca.
Ekonomista Zoran Pavlović ne vidi ovu grupu kao pretnju bilo kome, već kao mogućnost širenja tržišta, što je potrebno Bosni i Hercegovini.
"Tržište EU je počelo da gubi tempo i dinamiku zbog rata u Ukrajini. Izgubili su energente. Na primer, sva proizvodnja kože i tekstila u BiH za prošlu zimu u Evropi je propala jer nije bilo zime. Sada imamo vapaje u industriji za novim tržištima", kaže Pavlović, dodajući da saradnja na tom planu ne mora biti ništa loše.
"Mi ne vodimo brigu o našoj ekonomiji zbog ove ili one politike. Zašto ne bismo ušli na neko tržište da nadoknadimo gubitke na tržištima EU i CEFTA", kaže Pavlović ne strahujući ni od najave jedinstvene valute, što je još daleka tema.
"Podsetiću vas da je Jugoslavija imala obračun sa Rusijom u klirinškim dolarima i to nikome nije smetalo. A davalo je standarde koji nisu ugrožavali ni američki dolar ni naš dinar u tom momentu", zaključuje Pavlović.
Međutim, postavlja se pitanje da li je proširenje BRIKS-a više političko nego ekonomsko pitanje, s obzirom na stvaranje saveza koji bi mogao biti kontra Grupi G7 najrazvijenijih zemalja sveta - Americi, Kanadi, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Japanu i Velikoj Britaniji.
Svetska banka je plasirala 73 milijarde dolara partnerskim zemljama prošle godine, dok je BRIKS izdvojio 33 milijarde u istom periodu.
Deo ekonomista tvrdi da je pet glavnih članica bloka povećalo trgovinsku razmenu za preko 50 odsto. Ostaje pitanje da li to ide u korist manjih zemalja ili onih koje pretenduju na dominaciju unutar grupe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
"Svaka najava se završi porazom države": Bez fiskalnih kasa pijačari, taksisti, advokati, crkva...
22.12.2024.•
0
Pojedine grane privrede još "vešto izbegavaju" fiskalne kase, iako se njihovo uvođenje najavljuje već godinama. S druge strane, i stručna javnost je podeljena oko toga kome treba uvesti fiskalne kase.
Ako niste prodali besplatne akcije: To možete da uradite još dve godine bez provizije
22.12.2024.•
7
Ko nije prodao svoje besplatno dobijene akcije, to može da uradi i naredne dve godine bez plaćanja provizija za trgovanje.
Zbog inflacije: Poljska prodaje 1.100 tona maslaca
22.12.2024.•
2
Poljska je odlučila da proda 1.100 tona rezervi smrznutog maslaca kako bi ublažila rast cena ove namirnice.
Folksvagen će ukinuti više od 35.000 radnih mesta
21.12.2024.•
2
Najveći evropski proizvođač automobila Folksvagen ukinuće više od 35.000 radnih mesta u Nemačkoj do 2030. kako bi smanjio troškove, a istovremeno će izbeći zatvaranje fabrika i otpuštanja.
Vlada Srbije: Dodatak za penzionere sa penzijama do 65.000 dinara
20.12.2024.•
29
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o uslovima, visini, obuhvatu korisnika penzija i dinamici isplate novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju.
Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom
20.12.2024.•
9
Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.
Poskupeli i dizel i benzin - evo koliko sad koštaju
20.12.2024.•
16
Benzin i dizel u Srbiji će u narednih nedelju dana biti skuplji za dinar po litru.
Štrajkuju radnici sedam Amazonovih objekata u SAD
19.12.2024.•
0
Radnici u sedam objekata kompanije Amazon stupili su danas u štrajk, kako bi tokom prazničnog perioda za šoping naterali ovog velikog internetskog trgovca da potpište kolektivni sporazum.
NIS - svako ima svoj interes
19.12.2024.•
27
Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.
NBS povećala naknade
19.12.2024.•
9
Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.
U slučaju da NIS-u budu uvedene sankcije: Kolike su rezerve Srbije i koja su rešenja?
19.12.2024.•
18
U slučaju da SAD uvedu najrigoroznije sankcije Naftnoj industriji Srbiji (NIS), koje bi podrazumevale nemogućnost kupovine i prerade nafte, Srbija bi sa trenutnim rezervama izdržala oko dva meseca.
EU kaznila Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja uredbe o zaštiti podataka
18.12.2024.•
0
Holandski organ za zaštitu podataka kaznio je američku striming platformu Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja Uredbe Evropske unije o zaštiti podataka.
Aleksić o pasivnom statusu domaćinstava: Država se obračunava sa poljoprivrednicima, sve veći otpor
17.12.2024.•
6
Politika aktuelne vlasti je tokom poslednjih 12 godina, poljoprivredu sistemski uništavala umesto da je podstiče, rekao je narodni poslanik Miroslav Aleksić.
Vučić: Vlada da formira tim koji će se baviti sankcijama NIS-u, moraću da pričam sa Putinom
17.12.2024.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je danas Vladi Srbije da formira tim koji će se baviti posledicama sankcija koje će SAD navodno uvesti NIS-u.
Kompanija u vlasništvu Volkswagena više neće gume iz Linglonga - zbog eksploatacije radnika
17.12.2024.•
17
Nemačka kompanija MAN Truck & Bus tvrdi da je u novembru obustavila nabavku guma iz zrenjaninske fabrike kineske kompanije Linglong, posle višegodišnjih navoda o eksploataciji radnika u ovoj fabrici.
Deset miliona evra iz budžetske rezerve za Beograd na vodi
17.12.2024.•
10
Kreativno inovativni multifunkcionalni centar Ložionica, koji se gradi u kompleksu Beograd na vodi, dobio je nešto više od 10 miliona evra iz budžeta, objavljeno je u Službenom glasniku.
Slučajno otkrio tuđu firmu na svojoj adresi, nadležni mu rekli: "Nema brisanja kad niste vlasnik"
16.12.2024.•
32
Da banka nije poslala pismo preduzeću registrovanom na adresi gde živi, Beograđanin Zoran Miletić ne bi ni znao da je nepoznata firma za svoju poslovnu adresu izabrala njegov stan na Čukarici.
Mali o tome da li ćemo ponovo iz flaša sipati gorivo: Sankcije NIS-u veliki i težak problem
16.12.2024.•
115
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da bi uvođenje sankcija NIS-u bilo izuzetno loše za Srbiju.
Turska zabranila da se datumi osnivanja fudbalskih klubova koriste kao šifre za platne kartice
16.12.2024.•
0
U Turskoj će biti ukinute debitne i kreditne platne kartice koje kao lozinke koriste datume osnivanja fudbalskih klubova.
Hil o mogućim sankcijama NIS-u: Rizik saradnje sa ruskim firmama odavno poznat
15.12.2024.•
23
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da ne može da komenatriše mogućnost uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS.
Automobilskoj industriji u Srbiji ne ide dobro, a tek se očekuje pogoršanje
15.12.2024.•
22
Izvoz će biti jedna od najbolnijih tačaka srpske ekonomije i u narednom periodu, a njen najviše pogođeni deo je auto industrija.
Komentari 28
Dr Miggyy
ΛV se spremao za sastanak BRIKS-a u Kazanju skoro mesec dana. Pravio matematiku, kalkulisao kada će doneti odluku da ide ili ne ide u Kazanj. Nije se opredelio ni za EU, ni za BRIKS pokušaj „da dobije pare i jare“ ostao praznih ruku što se tiče jareta, a za pare snašao se nekako na svoju ruku. Postavljanje ΛV na strani EU i BRIKS-a podseća na Buridanovog magarca, koji se našao između dva plasta ukusnog sena. Dugo vreme nije se odlučio na koji senjak da ode da se najede. Tako razmišljajući crkao je od gladi. Bojim se da slučaj ΛV se na neki način poistovetio sa problemom Buridanovog magarca. Za razliku od Buridanovog magarca, koji je bio prijatelj oboma senjaka, ΛV bio se sprijateljio se sa našim nalvećim zločincem Bilom Klintonom i angažovao za ličnog savetnika , takođe našeg zločinca, Tonija Blera. Saznaće se sve šta se desilo, a desiće se svakako.
vitamin
Pitanje EU ili BRICS je malo neobično - mi smo praktično u sred EU, ali već 24 godine (navodne) okrenutosti Evropi od strane bar tri vlasti nije donelo ništa. Samo novi i novi zahtevi koje niko drugi nije imao - evo sad litijum i KiM. Sa druge strane, BRICS koji je za sada daleko bi nas primio već danas, a ne bi tražili ništa, bar ne zvanično.
Da organizujemo referendum, bilo bi 60:40 za BRICS u ovom trenutku.
Ako ćemo pošteno, NATO (da skratim od SAD i EU) je, posle bombardovanja i kad smo skinuli Slobu, postupio dosta loše prema nama. Realno, mi smo izgubili prilično infrastrukture i GDP-a tokom bombardovanja, a i pre nismo bili nešto. Da su ulagali malo u nas (trgovinski promet sa SAD je 1 milijardu dolara), da je bilo malo one čuvene "šargarepe", mogli su da nas puste kad i Hrvate i sad bi bili vatreni evropejci.
Nisu to uradili...
Svi znamo šta su uradili i kako...
Mi nismo cveće, ali nisu ni oni bili.
Da se vratim na Vučića, koga ne podnosim organski od kako se pojavio, nije on genije - ne može na obe strane, ako da litijum daće i Kosovo i onda će da padne sa vlasti. A i dalje nećemo biti u Evropi.
Meni je bolje da udjemo u BRICS, to je bar nešto... Doduše, mene niko ne plaća...
Dete rock'n rola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar