I podstanari u EU u problemu zbog stanarina: Za stan i račune izdvajaju više od polovine plate
Rast cena nekretnina u EU pogoršao je stari problem - pristup stanovanju. Porasli su troškovi izgradnje, kao i kamate na stambene kredite, a gradi se manje.
Foto: Pixabay
To su iskoristili i investitori za špekulacije na tržištu. Zato Evropska komisija pokreće plan za pristupačno stanovanje.
Velikim posterom na zgradi Evropske komisije 2017. godine promovisan je Evropski stub socijalnih prava, dokument čiji je cilj bio da se izgradi jača socijalna Evropa. U taj stub ugrađeno je i i pravo na stanovanje. Sedam godina kasnije pred Komisijom je izazov kako da Evropljani to pravo i ostvare. U poslednjih 10 godina cena zakupa stanova porasla je 24 odsto, a cena nekretnina čak 49 odsto.
Stanovnici Evropske unije u gradovima neretko izdvajaju više od polovine svojih prihoda za stan i račune, priča za Euronews Srbija Patrisija Karer iz Austrije koja je pre tri godine odlučila da ostvari svoj san i preseli se u Pariz.
"Moj stan ima 28 kvadrata i plaćam oko 1.500 evra, uključujući komunalije i internet", rekla je ona za Euronews Srbija.
Visoke cene nisu jedini problem. Patrisija je morala da priloži niz dokumenata kako bi uverila stanodavca da je sposobna da stan iznajmi.
"Ako stan u Parizu tražite preko agencije, onda to podiže cenu i potrebno je tri do četiri meseca da ga pronađete. Sreća je ako imate prijatelja u gradu koji recimo ima dodatnu sobu ili čak da je delite, ali nije lako da se oko toga dogovorite. Veoma je stresno, naročito ako vam je budžet ograničen", rekla je Patrisija.
Posle tri godine Patrisija je odlučila da se vrati u porodični dom u Austriji i makar malo rastereti svoj budžet.
Pitanjem stanovanja Evropska unija bavila se i u proteklim godinama, ali prvi put, ova tema naći će se i u portfelju jednog komesara. Biće to Danac iz redova socijaldemokrata Den Joransen.
"Prvi put će komisija pokrenuti plan priuštivog stanovanja", kaže potpredsednik Evropske komisije za promociju evropskog načina života Margaritis Shinas.
Plan podrazumeva promenu regulative, izdvajanje novca i dodatnu izgradnju stanova. Uključila se i Evropska investiciona banka. O priuštivom stanovanju raspravljali su i evropski poslanici na poslednjem plenarnom zasedanju.
"Treba da delujemo kao Evropska unija, da stvarno obuzdamo špekulativne investicije. Potrebno nam je više socijalnih investicija", kaže Lisbet Somen, belgijska poslanica Evropskog parlamenta u Strazburu.
"Moramo mnogo više da se usredsredimo na socijalno stanovanje, na privatno-javnim partnerstvima, kako bismo obezbedili adekvatan broj socijalnih i pristupačnih stanova", navela je Kim Van Sparentak, holandska poslanica Evropskog parlamenta (Zeleni) u Strazburu.
"Treba nam nula PDV-a na prvu kuću. Ne možemo da dajemo prednost strancima i ne možemo da se fokusiramo suviše na klimatski neutralne stanove jer to postaje preskupo", rekao je Horhe Busade Bijalba, španski poslanik Evropskog parlamenta (Patriote za Evropu) u Strazburu.
Planom priuštivog stanovanja, Evropska komisija hvata se ukoštac sa još jednim velikim problemom. Procenjuje se da na ulicama ili u skloništima spava oko 890.000 beskućnika.
Pristupačniji stanovi
I u Srbiji su slični problemi, posebno u Beogradu. Uroš Đoković, stručnjak za investiranje u oblasti nekretnina, kaže da je tržište orijentisano uglavnom ka kupcima luksuznih nekretnina. Navodi da tek treba da se razvijaju lokacije kao što su Borča, Ovča, Makiško polje, Surčin, gde će stanovanje biti dostupnije većem broju ljudi.
"Potrebna je ozbiljna podrška kako bi se subvencionisao taj deo. To se radi u Evropi i u SAD. Ima planova da se na pomenutim lokacijama urade priuštivi stanovi. Radi se na tome", rekao je on.
Dodaje da na cenu utiče tržište kapitala i da veliki deo novca namenjen investicijama ode na stanove.
Smatra da će u nekom narednom periodu kupovina stana biti pristupačnija, da već sada može da se podigne stambeni kredit sa 10 odsto učešća. Dodaje da trenutno nema dovoljno nekretnina koje su interesantne kupcima.
"Jednostavno, nemamo dovoljno proizvoda na tržištu koji su interesantni kupcima. Evo sada smo videli da je 10 odsto građevinskih dozvola izdato manje u odnosu na prošlu godinu", rekao je on.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
4
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
7
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
12
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Komentari 7
Nina
Kad si video beskućnika u socijalizmu? U kapitalizmu beskucnika na sve strane. Kapitalizam je zasnovan na pohlepi i materijalnom kao osnovnom merilu vrednosti.
Ha
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar