
I podstanari u EU u problemu zbog stanarina: Za stan i račune izdvajaju više od polovine plate
Rast cena nekretnina u EU pogoršao je stari problem - pristup stanovanju. Porasli su troškovi izgradnje, kao i kamate na stambene kredite, a gradi se manje.

Foto: Pixabay
To su iskoristili i investitori za špekulacije na tržištu. Zato Evropska komisija pokreće plan za pristupačno stanovanje.
Velikim posterom na zgradi Evropske komisije 2017. godine promovisan je Evropski stub socijalnih prava, dokument čiji je cilj bio da se izgradi jača socijalna Evropa. U taj stub ugrađeno je i i pravo na stanovanje. Sedam godina kasnije pred Komisijom je izazov kako da Evropljani to pravo i ostvare. U poslednjih 10 godina cena zakupa stanova porasla je 24 odsto, a cena nekretnina čak 49 odsto.
Stanovnici Evropske unije u gradovima neretko izdvajaju više od polovine svojih prihoda za stan i račune, priča za Euronews Srbija Patrisija Karer iz Austrije koja je pre tri godine odlučila da ostvari svoj san i preseli se u Pariz.
"Moj stan ima 28 kvadrata i plaćam oko 1.500 evra, uključujući komunalije i internet", rekla je ona za Euronews Srbija.
Visoke cene nisu jedini problem. Patrisija je morala da priloži niz dokumenata kako bi uverila stanodavca da je sposobna da stan iznajmi.
"Ako stan u Parizu tražite preko agencije, onda to podiže cenu i potrebno je tri do četiri meseca da ga pronađete. Sreća je ako imate prijatelja u gradu koji recimo ima dodatnu sobu ili čak da je delite, ali nije lako da se oko toga dogovorite. Veoma je stresno, naročito ako vam je budžet ograničen", rekla je Patrisija.
Posle tri godine Patrisija je odlučila da se vrati u porodični dom u Austriji i makar malo rastereti svoj budžet.
Pitanjem stanovanja Evropska unija bavila se i u proteklim godinama, ali prvi put, ova tema naći će se i u portfelju jednog komesara. Biće to Danac iz redova socijaldemokrata Den Joransen.
"Prvi put će komisija pokrenuti plan priuštivog stanovanja", kaže potpredsednik Evropske komisije za promociju evropskog načina života Margaritis Shinas.
Plan podrazumeva promenu regulative, izdvajanje novca i dodatnu izgradnju stanova. Uključila se i Evropska investiciona banka. O priuštivom stanovanju raspravljali su i evropski poslanici na poslednjem plenarnom zasedanju.
"Treba da delujemo kao Evropska unija, da stvarno obuzdamo špekulativne investicije. Potrebno nam je više socijalnih investicija", kaže Lisbet Somen, belgijska poslanica Evropskog parlamenta u Strazburu.
"Moramo mnogo više da se usredsredimo na socijalno stanovanje, na privatno-javnim partnerstvima, kako bismo obezbedili adekvatan broj socijalnih i pristupačnih stanova", navela je Kim Van Sparentak, holandska poslanica Evropskog parlamenta (Zeleni) u Strazburu.
"Treba nam nula PDV-a na prvu kuću. Ne možemo da dajemo prednost strancima i ne možemo da se fokusiramo suviše na klimatski neutralne stanove jer to postaje preskupo", rekao je Horhe Busade Bijalba, španski poslanik Evropskog parlamenta (Patriote za Evropu) u Strazburu.
Planom priuštivog stanovanja, Evropska komisija hvata se ukoštac sa još jednim velikim problemom. Procenjuje se da na ulicama ili u skloništima spava oko 890.000 beskućnika.
Pristupačniji stanovi
I u Srbiji su slični problemi, posebno u Beogradu. Uroš Đoković, stručnjak za investiranje u oblasti nekretnina, kaže da je tržište orijentisano uglavnom ka kupcima luksuznih nekretnina. Navodi da tek treba da se razvijaju lokacije kao što su Borča, Ovča, Makiško polje, Surčin, gde će stanovanje biti dostupnije većem broju ljudi.
"Potrebna je ozbiljna podrška kako bi se subvencionisao taj deo. To se radi u Evropi i u SAD. Ima planova da se na pomenutim lokacijama urade priuštivi stanovi. Radi se na tome", rekao je on.
Dodaje da na cenu utiče tržište kapitala i da veliki deo novca namenjen investicijama ode na stanove.
Smatra da će u nekom narednom periodu kupovina stana biti pristupačnija, da već sada može da se podigne stambeni kredit sa 10 odsto učešća. Dodaje da trenutno nema dovoljno nekretnina koje su interesantne kupcima.
"Jednostavno, nemamo dovoljno proizvoda na tržištu koji su interesantni kupcima. Evo sada smo videli da je 10 odsto građevinskih dozvola izdato manje u odnosu na prošlu godinu", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
2
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
9
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
3
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Republički zavod za statistiku: Inflacija u martu 4,4 odsto, prosečne cene veće za 1,2 procenta
12.04.2025.•
1
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je međugodišnja inflacija u Srbiji u martu ove godine bila 4,4 odsto, a mesečna 0,1 odsto.
Prada kupuje modnu kuću Versaće
12.04.2025.•
0
Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.
Komentari 7
Nina
Kad si video beskućnika u socijalizmu? U kapitalizmu beskucnika na sve strane. Kapitalizam je zasnovan na pohlepi i materijalnom kao osnovnom merilu vrednosti.
Ha
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar