Žitounija: Ograničena cena brašna nanosi štetu mlinovima, tražimo ukidanje mere

Uporno produžavanje uredbe kojom je ograničena cena brašna u pakovanju od jednog kilograma, nanosi veliku ekonomsku štetu mlinovima, saopštila je Žitounija.
Žitounija: Ograničena cena brašna nanosi štetu mlinovima, tražimo ukidanje mere
Foto: 021.rs
Poslovno udruženje mlinske industrije Srbije Žitounija iz Novog Sada je na Skupštini održanoj 27. februara 2025. godine konstatovalo da je upornim produžavanjem Uredbe o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica (poslednji put upravo 27. februara) kojom su propisane maksimalne proizvođačke i maloprodajne cene za kilska pakovanja brašna "T-400" i "T-500", nanosi veliku ekonomsku štetu mlinovima – proizvođačima kilskog pakovanja brašna, dok je sa druge strane, kako se ističe u saopštenju – "mesečni ekonomski efekat na uštede porodičnog domaćinstva minoran i iznosi svega oko 23 dinara".
"Neprihvatljivo je da se u jednom segmentu socijalne politike trošak te politike prenosi na privredne subjekte. Ne želimo da ulazimo u pojedine mere i ciljeve socijalne politike, ali podsećamo da se trošak mera socijalne politike u celosti mora alimentirati iz budžeta Republike Srbije, što je inače sistemsko i zakonsko rešenje", ukazuje Žitounija.
Mlinari, kako se dodaje, takođe ukazuju da se u celom periodu primene uredbe proizvođačke cene kilskog pakovanja oba tipa brašna nisu menjale iako je, ističu – "u međuvremenu došlo do velikog rasta cena najvažnijih inputa i to: cena pšenice je od žetve roda 2024. godine do danas porasla za preko 20 odsto, povećana je cena rada, već su stigli novi ugovori za struju u kojima je cena MWh povećana sa 95 evra na 125 evra (za 31,6 odsto), a kumulativna inflacija je u navedenom periodu iznosila oko 10 procenata".
 
"Sledeći razlog, ne manje važan, jeste formalno-pravni a to je da prilikom donošenja osnovne uredbe (18. septembar 2023.godine) kao pravni osnov naveden je član 39. Zakona o trgovini, gde su, u stavu 1, navedeni razlozi za uvođenje privremene mere, koja se primenjuje već 17 meseci (oktobar 2023. do kraja februara 2025.godine, a neki dan je produžena za još šest meseci). Međutim u stavu 2 istog člana propisano je da vremenski period primene privremene mere ne može biti duži od šest meseci od dana određivanja te mere. S obzirom da je pomenuti zakonski rok važenja privremene mere istekao još krajem marta 2024. godine, nije postojao pravni osnov za produžavanje važnosti navedene uredbe", smatra Žitounija.
Mlinska industrija je, stoji u saopštenju, "posebno ogorčena na bahato ponašanje državne administracije koja ne prihvata bilo kakvu argumentaciju privrede niti proveru (ne)efikasnosti pojedinih mera ekonomske (socijalne) politike".
 
"Ovakva autonomno stvorena moć državne birokartije često ugrožava poslovanje mlinske industrije, koja inače uredno izmiruje sve poreze i doprinose (od koji se izdržava i državna administracija) a pored toga je i značajan neto izvoznik", zaključuje se u saopštenju koje je potpisao direktor Poslovnog udruženja Žitounija, Novi Sad Zdravko Šajatović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Garruk

    05.03.2025 11:37
    To govori da je kvasac preskup
  • Pobesneli Laloš

    04.03.2025 21:44
    Nikada nije bilo da jedna obična kocka kvasca (oko 70 dinara) bude skuplja od kilograma brašna (50+ dinara). Neko je mlogo prekardašio, a nisu mlinari. Zato treba zabraniti uvoz brašna da bi naši dobri seljaci gospodskije živeli.
  • Glos

    04.03.2025 17:51
    Može, ali..
    Uz slobodan uvoz, sa minimalnom carinom. Svuda je jeftinije. Dokle bi vi sakati da vas se štiti, kao komunističke državne mjere, za meso, ulje, brašno, šećer, sve !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku

AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.