Privikavanje na promene: Upotreba veštačke inteligencije štedi vreme radnicima
Godišnje istraživanje o globalnoj radnoj snazi budućnosti pokazalo je da korišćenje veštačke inteligencije štedi radnicima jedan sat dnevno, a većina korisnika kaže da su produktivniji u poslu.
Foto: Pixabay
Istraživanje, koje je sprovela kompanija Adeco Group za 2024. godinu, obuhvatilo je 35.000 radnika iz 27 vodećih ekonomija, od kojih je čak petina tvrdila da im je veštačka inteligencija (AI) uštedela čak dva sata dnevno, dok je pet odsto njih kazalo da im ta tehnologija štedi između tri i četiri sata svakog dana.
Skoro tri četvrtine korisnika AI kažu da su produktivniji, dok samo četvrtina tvrdi da su prošli obuku kako primeniti veštačku inteligenciju na poslu.
Istraživanje je pokazalo i da je ušteda vremena konzistentna u svim sektorima, preciznije, radnici u sektorima energije, komunalnih usluga i čiste tehnologije izveštavali su o najvišim uštedama vremena (75 minuta dnevno), dok su najniže zabeležene uštede u sektoru aeronautike i odbrane (52 minuta dnevno).
Upotrebom AI, radnici u tehnologiji uštedeli su prosečno 66 minuta dnevno, u finansijskim uslugama 57 minuta, a u proizvodnji 62 minuta dnevno.
U saopštenju se navodi i da istraživanje pokazuje da se vreme koje se štedi koristi za veći doprinos vrednosti, pri čemu 28 odsto korisnika kaže da dodatno vreme koje su dobili upotrebljavaju za kreativniji rad, 26 njih navodi da im AI omogućava da više vremena posvete strateškom razmišljanju, dok 27 odsto tvrdi da im AI pomaže da postignu bolji balans između posla i privatnog života.
Veštine vezane za AI za 51 odsto korisnika proširuje mogućnosti zapošljavanja, a 46 odsto njih se slaže da im AI pruža više prilika za učenje veština i napredovanje na poslu. Trenutno, samo 11 odsto radnika je spremno za budućnost, tj. osobe koje se izdvajaju zbog svoje prilagodljivosti, spremnosti da budu fleksibilne sa planovima karijere i proaktivnog pristupa sticanju novih veština.
Istraživanje među grupom budućih radnika je pokazalo da čak 93 odsto njih dobija personalizovani plan razvoja, u poređenju sa 51 odsto šire radne snage. Takođe, 95 odsto ovih radnika spremnih za budućnost učestvuje u obukama za liderstvo koje pružaju njihove kompanije, u poređenju sa samo 57 odsto šire radne snage.
Ipak, kako se ističe, postoje naznake da se vreme ušteđeno zahvaljujući AI ne koristi uvek produktivno, jer 23 odsto ispitanika kaže da rade isti obim posla, dok 21 odsto njih navodi da više vremena posvećuju ličnim aktivnostima. Istraživanje pokazuje i da su radnici sve više zabrinuti zbog neizvesne budućnosti, pri čemu su ekonomski uslovi i sigurnost posla prioriteti.
Čak 40 odsto radnika izražava zabrinutost zbog dugoročne sigurnosti posla, dok 83 odsto kaže da planira da ostane kod trenutnog poslodavca što je najviša stopa zadržavanja u protekle tri godine. Uticaj AI na stabilnost posla u protekloj godini uglavnom bio potcenjen i 13 odsto radnika reklo je da su izgubili posao zbog AI.
Trenutno i 76 odsto radnika veruje da kompanije treba da daju prioritet obuci postojećih zaposlenih za različite uloge unutar organizacije pre nego što zapošljavaju spolja, što je povećanje od 12 procentnih poena u odnosu na 2023.
Međutim, samo devet odsto planira da ostane u svojoj kompaniji da bi se prekvalifikovalo, što je pad od sedam poena u odnosu na prošlu godinu.
U proteklih 12 meseci, 40 odsto radnika je osetilo sindrom sagorevanja zbog prekomernog rada, a taj broj skače na 62 odsto među onima koji su zabrinuti zbog uticaja AI i negativno su pogođeni njime.
Manje od polovine zaposlenih izražava poverenje u veštine i znanje svojih lidera o AI (46 odsto), dok više od tri četvrtine vrednuje ljudsku stručnost regrutera (76 odsto) koji mogu uočiti njihov njihov potencijal izvan njihovih veština i iskustva, što je porast sa 64 odsto u odnosu na prošlu godinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Solarna sonda "Parker" približava se Suncu: Ispitaće njegovu površinu i atomosferu
24.12.2024.•
1
Solarna sonda "Parker" agencije NASA danas će se približiti Suncu na 6,1 milion kilometara i ispitaće njegovu površinu i atmosferu.
Whatsapp ukida podršku za starije Android uređaje: Slično bi moglo da se desi i sa iPhone uređajima
23.12.2024.•
0
Kompanija Meta odlučila je da ukine podršku za aplikaciju WhatsApp na starim uređajima koji koriste Google operativni sistem Android.
Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?
23.12.2024.•
0
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna satelitska internet mreža Starlink sada operativna na teritoriji Kosova.
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar