Muke podstanarske: "Ugovorom stanodavac može da diže kiriju kad hoće, a otkaz da da SMS-om"
Poslednji popis stanovništva pokazao je da u Srbiji ima 170.000 osoba koje žive kao podstanari. Zapravo brojka je mnogo veća, ako se zna da 156.000 njih živi u nekretninama svojih rođaka.
Foto: Pixabay
Kako piše Euronews Srbija, najteži je podstanarski život u Beogradu, gde su kirije poslednjih godina "otišle u nebesa", a dešava se da bukvalno preko noći podstanari dobiju otkaz i moraju da se isele.
Upućeni kažu da postoji i druga strana medalje i da nije lako ni stanodavcima, jer se dešava da im zakupci ostave ruinirane stanove i neplaćene račune. Problem je što ta oblast u Srbiji nije dobro uređena, što nema jasnih pravila. Najbolje zaštita i za jedne i za druge je potpisivanje ugovora o stanovanju, ali ni to nije garant da neće doći do nepredviđenih situacija.
U Zapadnoj Evropi situacija je potpuno drugačija. Prema poslednjim podacima Eurostata, u Nemačkoj i Švajcarskoj čak polovina stanovništva rentira stanove, nemaju svoje nekretnine. Sistem je napravljen tako da štiti prava podstanara.
Međutim, ne teku "med i mleko" podstanarima u celoj Evropi. Nedavno je objavljen podatak da je u Mančesteru povećan broj beskućnika zbog zakonske odredbe koja omogućava stanodavcima da isele stanara uz dva meseca otkaznog roka, bez navođenja razloga. Ukoliko se ne isele u tom roku na vrata im zakucaju sudski izvršitelji. Međutim, vlada je već preduzela korake kako bi se promenio zakon i zaštitili podstanari.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najviše podstanara živi u Beogradu - 63.038, zatim u Vojvodini - 53.137, a najmanje u Južnoj i Istočnoj Srbiji gde je svega 22.297 pod kirijom. Gledajući po oblastima, najmanje je stanova izdato u Pirotskoj oblasti - 1.126.
Muke podstanarskog života
Muke podstanarskog života u Beogradu najbolje zna M. S, koja je nedavno bila prinuđena da se iseli iz stana u kom je dugo živela i pronađe drugi smeštaj. Trudna, sa budućim suprugom obilazila je stanove u Žarkovu, na Banovom brdu i ostala zatečena cenama koje su stanodavci tražili. Ono što se pre tri, četiri godine izdavalo za 250 evra, sada je koštalo 400, 500 evra.
"Presrećna sam bila kada smo stan od 53 kvadrata na Novom Beogradu našli za 450 evra. Za naša primanja to je puno, ali ako se uporedi sa ostalim stanovima koje smo videli, za nas je to bio pun pogodak. Stanodavac je tražio da potpišemo ugovor na godinu dana, na šta smo mi pristali", priča M. S. za Euronews Srbija.
A skoro sve klauzule ugovora išle su u korist stanodavca, ali ona kaže da o tome nisu previše razmišljali. Bilo im je važno samo da se usele. Jedna od klauzula kaže da zakupodavac ima pravo da samostalno povećava iznos mesečne zakupnine za vreme trajanja ugovora, ukoliko se povećaju cene na tržištu nekretnina.
Naravno, morali su da daju i depozit koji je bio u visini dve kirije 900 evra. Da se usele u stan morali su da daju 1.350 evra. Otkazni rok je mesec dana, a u ugovoru je precizirano da se daje isključivo pisanim putem - preporučena pošta, SMS poruka, mejlom. Ukoliko zakupac ne ispoštuje otkazni rok, zakupodavac ima pravo da zadrži kompletan iznos depozita.
"Nama je bilo važno da se što pre uselimo, zbog moje trudnoće. Kada se detaljno pročita ugovor vidi se da ni jedna odredba ne štiti prava zakupca. U stanu smo nekoliko meseci i do sada nije bilo nepredviđenih situacija. Videćemo kako će biti dalje", priča M.S.
Opšte odredbe Ugovora o zakupu, koji potpisuju stanodavac i podstanar, regulisane su Zakonom o obligacionim odnosima, a posebne odredbe se nalaze u Zakonu o stanovanju.
Iako se prema poslednjem popisu stanovništva, oko 170.000 građana Srbije izjasnilo da su podstanari, prema podacima Poreske uprave porez za izdavanje stanova plaća tek nešto više od 2.000 vlasnika rentiranih objekata. Svi vlasnici stanova koji ih izdaju po zakonu bi morali da plaćaju porez na prihod od nepokretnosti, u iznosu od 20 odsto na ukupnu cenu zakupnine. Međutim, malo ko se pridržava slova zakona.
Međutim, postoji i druga strana medalje gde podstanari ruiniraju stanove, ne plaćaju račune, a ima i primera da ne plaćaju kiriju i ne žele da se isele. Nedavno su mediji pisali o slučaju porodice Dukanac koja je izdala stan 2016. godine, potpisali su ugovor, overili kod notara, platili porez, ali je podstanar promenio bravu tako da ne mogu da uđu u svoj stan. Uradili su sve po slovu zakona, zakonskim putem, po protokolu su raskinuli ugovor sa njim, ali su lišeni vlasničkog prava. Jedina opcija je da pokrenu parnični postupak, ali poznato je da postupci pred sudom mogu da traju tri do pet godina.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Dačić o Palmi: Ostao sam bez svog brata, prijatelja i saborca
22.11.2024.•
0
Povodom smrti Dragana Markovića Palme oglasio se predsednik Socijalističke partije Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić
Ko je bio Palma: Od prevoznika uglja, do menadžera, gradonačelnika i počasnog konzula Grčke
22.11.2024.•
0
Posle kraće bolesti, u 65. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Preminuo Dragan Marković Palma
22.11.2024.•
6
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma preminuo je danas u 65. godini posle kraće bolesti.
Požar u barakama ispod Mosta na Adi, nema poveđenih
22.11.2024.•
0
Ispod Mosta na Adi oko 17.20 sati izbio je požar koji su izazvala neproverena grejna tela u barakama.
Moguće kašnjenje i otkazivanje letova Er Srbije zbog lošeg vremena
22.11.2024.•
1
Nepovoljni vremenski uslovi na beogradskom aerodromu, kao i na pojedinim aerodromima u regionu, uticaće na odvijanje saobraćaja Er Srbije.
Građani širom Srbije odali počast poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici
22.11.2024.•
3
Građani su širom Srbije odali počast poginulima u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Brnabić o akciji "Zastani Srbijo": Maltretiranje građana, dobro koordinisana akcija iz inostranstva
22.11.2024.•
86
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osudila je kao "maltretiranje građana" današnje blokade saobraćaja na više lokacija u Novom Sadu i Beogradu.
VIDEO Incident tokom blokade u Beogradu: Došlo do tuče, udarena novinarka
22.11.2024.•
40
Tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu, kod zgrade RTS-a u Takovskoj ulici, došlo je do tuče.
Vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure predlog Zakona o visokom obrazovanju
22.11.2024.•
4
Vlada Srbije povukla je danas iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne "dodatne konsultacije o tom aktu".
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
12
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
9
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
7
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
12
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
27
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
31
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Vučić: Videću da li lično da predložim Skupštini zakonske izmene o dolasku stranih fakulteta
21.11.2024.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič je večeras najavio mogućnost da on lično predloži Skupštini Srbije zakonske izmene kojima se omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
AMSS upozorio vozače na poledicu
21.11.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je večeras upozorio vozače da budu oprezni zbog poledice.
Na krovu zgrade u Severnoj Mitrovici nađeno oružje i uređaji za radio-vezu
21.11.2024.•
1
Kosovska policija je saopštila da je jutros našla oružje, municiju i uređaje za radio-vezu na krovu zgrade u Ulici kralja Petra u Severnoj Mitrovici.
Komentari 18
V5
Snezana
С
Скупи кредити и квадрати не дозвољавају још увек куповину нових станова… Шта ћемо, ћутимо и трпимо.
Само ме нервира зашто су у Пендрек ситију дозвољена рентирања станова који су финансирани нашим плаћањем пореза? И то по астрономским ценама ренте…
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar