Muke podstanarske: "Ugovorom stanodavac može da diže kiriju kad hoće, a otkaz da da SMS-om"

Poslednji popis stanovništva pokazao je da u Srbiji ima 170.000 osoba koje žive kao podstanari. Zapravo brojka je mnogo veća, ako se zna da 156.000 njih živi u nekretninama svojih rođaka.
Muke podstanarske: "Ugovorom stanodavac može da diže kiriju kad hoće, a otkaz da da SMS-om"
Foto: Pixabay
Kako piše Euronews Srbija, najteži je podstanarski život u Beogradu, gde su kirije poslednjih godina "otišle u nebesa", a dešava se da bukvalno preko noći podstanari dobiju otkaz i moraju da se isele.
 
Upućeni kažu da postoji i druga strana medalje i da nije lako ni stanodavcima, jer se dešava da im zakupci ostave ruinirane stanove i neplaćene račune. Problem je što ta oblast u Srbiji nije dobro uređena, što nema jasnih pravila. Najbolje zaštita i za jedne i za druge je potpisivanje ugovora o stanovanju, ali ni to nije garant da neće doći do nepredviđenih situacija. 
U Zapadnoj Evropi situacija je potpuno drugačija. Prema poslednjim podacima Eurostata, u Nemačkoj i Švajcarskoj čak polovina stanovništva rentira stanove, nemaju svoje nekretnine. Sistem je napravljen tako da štiti prava podstanara.
 
Međutim, ne teku "med i mleko" podstanarima u celoj Evropi. Nedavno je objavljen podatak da je u Mančesteru povećan broj beskućnika zbog zakonske odredbe koja omogućava stanodavcima da isele stanara uz dva meseca otkaznog roka, bez navođenja razloga. Ukoliko se ne isele u tom roku na vrata im zakucaju sudski izvršitelji. Međutim, vlada je već preduzela korake kako bi se promenio zakon i zaštitili podstanari.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najviše podstanara živi u Beogradu - 63.038, zatim u Vojvodini - 53.137, a najmanje u Južnoj i Istočnoj Srbiji gde je svega 22.297 pod kirijom. Gledajući po oblastima, najmanje je stanova izdato u Pirotskoj oblasti - 1.126.
 
Muke podstanarskog života
 
Muke podstanarskog života u Beogradu najbolje zna M. S, koja je nedavno bila prinuđena da se iseli iz stana u kom je dugo živela i pronađe drugi smeštaj. Trudna, sa budućim suprugom obilazila je stanove u Žarkovu, na Banovom brdu i ostala zatečena cenama koje su stanodavci tražili. Ono što se pre tri, četiri godine izdavalo za 250 evra, sada je koštalo 400, 500 evra.
 
"Presrećna sam bila kada smo stan od 53 kvadrata na Novom Beogradu našli za 450 evra. Za naša primanja to je puno, ali ako se uporedi sa ostalim stanovima koje smo videli, za nas je to bio pun pogodak. Stanodavac je tražio da potpišemo ugovor na godinu dana, na šta smo mi pristali", priča M. S. za Euronews Srbija.
 
A skoro sve klauzule ugovora išle su u korist stanodavca, ali ona kaže da o tome nisu previše razmišljali. Bilo im je važno samo da se usele. Jedna od klauzula kaže da zakupodavac ima pravo da samostalno povećava iznos mesečne zakupnine za vreme trajanja ugovora, ukoliko se povećaju cene na tržištu nekretnina.
 
Naravno, morali su da daju i depozit koji je bio u visini dve kirije 900 evra. Da se usele u stan morali su da daju 1.350 evra. Otkazni rok je mesec dana, a u ugovoru je precizirano da se daje isključivo pisanim putem - preporučena pošta, SMS poruka, mejlom. Ukoliko zakupac ne ispoštuje otkazni rok, zakupodavac ima pravo da zadrži kompletan iznos depozita.
 
"Nama je bilo važno da se što pre uselimo, zbog moje trudnoće. Kada se detaljno pročita ugovor vidi se da ni jedna odredba ne štiti prava zakupca. U stanu smo nekoliko meseci i do sada nije bilo nepredviđenih situacija. Videćemo kako će biti dalje", priča M.S.
 
Opšte odredbe Ugovora o zakupu, koji potpisuju stanodavac i podstanar, regulisane su Zakonom o obligacionim odnosima, a posebne odredbe se nalaze u Zakonu o stanovanju.
Iako se prema poslednjem popisu stanovništva, oko 170.000 građana Srbije izjasnilo da su podstanari, prema podacima Poreske uprave porez za izdavanje stanova plaća tek nešto više od 2.000 vlasnika rentiranih objekata. Svi vlasnici stanova koji ih izdaju po zakonu bi morali da plaćaju porez na prihod od nepokretnosti, u iznosu od 20 odsto na ukupnu cenu zakupnine. Međutim, malo ko se pridržava slova zakona.
 
Međutim, postoji i druga strana medalje gde podstanari ruiniraju stanove, ne plaćaju račune, a ima i primera da ne plaćaju kiriju i ne žele da se isele. Nedavno su mediji pisali o slučaju porodice Dukanac koja je izdala stan 2016. godine, potpisali su ugovor, overili kod notara, platili porez, ali je podstanar promenio bravu tako da ne mogu da uđu u svoj stan. Uradili su sve po slovu zakona, zakonskim putem, po protokolu su raskinuli ugovor sa njim, ali su lišeni vlasničkog prava. Jedina opcija je da pokrenu parnični postupak, ali poznato je da postupci pred sudom mogu da traju tri do pet godina.
  • V5

    11.03.2024 14:55
    Tužna istina
    Jedva dočekasmo kapitalizam, a dobismo srpski kRapitalizam.
  • Snezana

    11.03.2024 10:20
    Snezana
    Nsam iventar u stanu kosta mnogo vise nego sto podstanari misle sad je najbolje biti postanar i najeftinije nemotas da kipujrs stvari cepas tudje nemoras da se maltretiras sa majstorima gubis vreme kad ti se nedopadada dignes se i odes dalje ako promenis posao nadjrs stan blizu kuce ima mnogo ptednosti zgrade moraju da se odrzavaju i spolja i iznutra to podstsnare nezanima hoce djabe da zive
  • С

    11.03.2024 09:38
    И станодавац и подстанар
    Био на обе стране. Издавали смо мањи стан, а изнајмљивали већи. За пет година променили пет подстанара, само једни су били ОК и оставили стан како треба. Ја сам у овом стану већ преко 9 година. Са станодавцем све ОК, али како је цена расла и он је мени подигао кирију. :(
    Скупи кредити и квадрати не дозвољавају још увек куповину нових станова… Шта ћемо, ћутимо и трпимо.
    Само ме нервира зашто су у Пендрек ситију дозвољена рентирања станова који су финансирани нашим плаћањем пореза? И то по астрономским ценама ренте…

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija