
Muke podstanarske: "Ugovorom stanodavac može da diže kiriju kad hoće, a otkaz da da SMS-om"
Poslednji popis stanovništva pokazao je da u Srbiji ima 170.000 osoba koje žive kao podstanari. Zapravo brojka je mnogo veća, ako se zna da 156.000 njih živi u nekretninama svojih rođaka.

Foto: Pixabay
Kako piše Euronews Srbija, najteži je podstanarski život u Beogradu, gde su kirije poslednjih godina "otišle u nebesa", a dešava se da bukvalno preko noći podstanari dobiju otkaz i moraju da se isele.
Upućeni kažu da postoji i druga strana medalje i da nije lako ni stanodavcima, jer se dešava da im zakupci ostave ruinirane stanove i neplaćene račune. Problem je što ta oblast u Srbiji nije dobro uređena, što nema jasnih pravila. Najbolje zaštita i za jedne i za druge je potpisivanje ugovora o stanovanju, ali ni to nije garant da neće doći do nepredviđenih situacija.
U Zapadnoj Evropi situacija je potpuno drugačija. Prema poslednjim podacima Eurostata, u Nemačkoj i Švajcarskoj čak polovina stanovništva rentira stanove, nemaju svoje nekretnine. Sistem je napravljen tako da štiti prava podstanara.
Međutim, ne teku "med i mleko" podstanarima u celoj Evropi. Nedavno je objavljen podatak da je u Mančesteru povećan broj beskućnika zbog zakonske odredbe koja omogućava stanodavcima da isele stanara uz dva meseca otkaznog roka, bez navođenja razloga. Ukoliko se ne isele u tom roku na vrata im zakucaju sudski izvršitelji. Međutim, vlada je već preduzela korake kako bi se promenio zakon i zaštitili podstanari.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najviše podstanara živi u Beogradu - 63.038, zatim u Vojvodini - 53.137, a najmanje u Južnoj i Istočnoj Srbiji gde je svega 22.297 pod kirijom. Gledajući po oblastima, najmanje je stanova izdato u Pirotskoj oblasti - 1.126.
Muke podstanarskog života
Muke podstanarskog života u Beogradu najbolje zna M. S, koja je nedavno bila prinuđena da se iseli iz stana u kom je dugo živela i pronađe drugi smeštaj. Trudna, sa budućim suprugom obilazila je stanove u Žarkovu, na Banovom brdu i ostala zatečena cenama koje su stanodavci tražili. Ono što se pre tri, četiri godine izdavalo za 250 evra, sada je koštalo 400, 500 evra.
"Presrećna sam bila kada smo stan od 53 kvadrata na Novom Beogradu našli za 450 evra. Za naša primanja to je puno, ali ako se uporedi sa ostalim stanovima koje smo videli, za nas je to bio pun pogodak. Stanodavac je tražio da potpišemo ugovor na godinu dana, na šta smo mi pristali", priča M. S. za Euronews Srbija.
A skoro sve klauzule ugovora išle su u korist stanodavca, ali ona kaže da o tome nisu previše razmišljali. Bilo im je važno samo da se usele. Jedna od klauzula kaže da zakupodavac ima pravo da samostalno povećava iznos mesečne zakupnine za vreme trajanja ugovora, ukoliko se povećaju cene na tržištu nekretnina.
Naravno, morali su da daju i depozit koji je bio u visini dve kirije 900 evra. Da se usele u stan morali su da daju 1.350 evra. Otkazni rok je mesec dana, a u ugovoru je precizirano da se daje isključivo pisanim putem - preporučena pošta, SMS poruka, mejlom. Ukoliko zakupac ne ispoštuje otkazni rok, zakupodavac ima pravo da zadrži kompletan iznos depozita.
"Nama je bilo važno da se što pre uselimo, zbog moje trudnoće. Kada se detaljno pročita ugovor vidi se da ni jedna odredba ne štiti prava zakupca. U stanu smo nekoliko meseci i do sada nije bilo nepredviđenih situacija. Videćemo kako će biti dalje", priča M.S.
Opšte odredbe Ugovora o zakupu, koji potpisuju stanodavac i podstanar, regulisane su Zakonom o obligacionim odnosima, a posebne odredbe se nalaze u Zakonu o stanovanju.
Iako se prema poslednjem popisu stanovništva, oko 170.000 građana Srbije izjasnilo da su podstanari, prema podacima Poreske uprave porez za izdavanje stanova plaća tek nešto više od 2.000 vlasnika rentiranih objekata. Svi vlasnici stanova koji ih izdaju po zakonu bi morali da plaćaju porez na prihod od nepokretnosti, u iznosu od 20 odsto na ukupnu cenu zakupnine. Međutim, malo ko se pridržava slova zakona.
Međutim, postoji i druga strana medalje gde podstanari ruiniraju stanove, ne plaćaju račune, a ima i primera da ne plaćaju kiriju i ne žele da se isele. Nedavno su mediji pisali o slučaju porodice Dukanac koja je izdala stan 2016. godine, potpisali su ugovor, overili kod notara, platili porez, ali je podstanar promenio bravu tako da ne mogu da uđu u svoj stan. Uradili su sve po slovu zakona, zakonskim putem, po protokolu su raskinuli ugovor sa njim, ali su lišeni vlasničkog prava. Jedina opcija je da pokrenu parnični postupak, ali poznato je da postupci pred sudom mogu da traju tri do pet godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
U Žarkovu automobilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine
30.03.2025.•
0
U beogradskoj opštini Čukarica, danas je vozilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Za jednu licencu špijunskog softvera i do 30.000 dolara: Ko plaća Pegazus da bi pratio novinare?
30.03.2025.•
0
Iranska kompanija NSO Group koja proizvodi softver Pegazus navela je da se on koristi "isključivo od strane državnih obaveštajnih i policijskih agencija u borbi protiv kriminala i terorizma".
Dekanka Jovanović po izlasku iz bolnice: Optužujem jednu osobu - to je predsednik ove države
30.03.2025.•
0
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović koja je danas u tom gradu napadnuta nožem i zadobila ubodnu ranu, puštena je iz bolnice.
Vučić preti da policija mora da čuva poredak, a onda MUP štiti maskirane u Pionirskom parku
30.03.2025.•
0
Pritisak Aleksandra Vučića na pripadnike policije, kojima je na skupu u Leskovcu "pretio" da će svi koji ne budu "štitili poredak" dobiti otkaze, sve je jači.
MUP o napadu nožem na dekanku u Nišu: Osumnjičena privedena zbog nasilničkog ponašanja
30.03.2025.•
13
Niška policija uhapsila je S. C. (69) iz Niša zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu.
Pronađeno pet osoba koje su se izgubile na području Žagubice, MUP potvrdio
30.03.2025.•
0
Pet osoba, koje su pre tri dana nestale na području Žagubice, pronašli su lovočuvari u kolibi na Beljanici.
Suprug povređene dekanke: Natalija ostaje u Urgentnom, napad ima Vučićev potpis
30.03.2025.•
1
Suprug dekanke Filozofskog fakulteta u Nišu Natalije Jovanović koja je danas ranjena nožem uoči protesta u tom gradu, kaže da će njegova supruga biti zadržana do daljeg u Urgentnom centru.
Advokat Terzić: Napad na dekanku u Nišu direktna posledica medijske kampanje vlasti
30.03.2025.•
0
Napad na dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović rezultat je medijske kampanje ove vlasti, napisao je na X advokat Vladimir Terzić, reagujući na ranjavanje Jovanović danas u Nišu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu ranjena nožem pred protestni skup
30.03.2025.•
26
Dekanka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu Natalija Jovanović ranjena je danas nožem tokom okupljanja studenata i ostalih građana uoči protesta, koji je zakazan za podne u tom gradu.
Član odbora za osnivanje Vučićevog pokreta: Pre ili kasnije izlazimo na izbore
30.03.2025.•
6
Član Odbora za osnivanje Pokreta za narod i državu Boris Bratina izjavio je da je dobro što je pokret šira forma nego politička partija ali veruje da će pokret, pre ili kasnije, izaći na izbore.
Lečenje o trošku države i kod privatnika: Dugo najavljivano, a i dalje samo misaona imenica
30.03.2025.•
16
Da je sve bilo kao što je obećano, građani Srbije sa overenom zdravstvenom knjižicom, odnosno o trošku RFZO, uveliko bi mogli da biraju da li će se lečiti u državnoj ili privatnoj ustanovi.
Kako biste izbegli izvršitelja: Sad imate dodatna dva meseca da sami prodate stan
30.03.2025.•
4
Banke u Srbiji će ubuduće biti u obavezi da korisnicima koji imaju problem u otplati kredita, pre svega stambenih, ponude olakšice.
Rektor Đokić: Univerzitet nije ispostava vlasti
30.03.2025.•
4
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je da je "bilo i biće izazova koji se pred univerzitet postavljaju, kao što je bilo i biće pokušaja vlasti da univerzitet svedu na svoju ispostavu".
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - na znanje i nagađanje
30.03.2025.•
9
Dnevni kviz znanja 021.rs je tu i nedeljom.
Vulin: Blokade će se završiti u narednih mesec dana
30.03.2025.•
34
Potpredsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Aleksandar Vulin izjavio je da će se blokade završiti "na jedini mogući način - institucionalno i ustavno".
Muslimani slave Ramazanski bajram
30.03.2025.•
0
Muslimani širom sveta danas počinju proslavu Ramazanskog bajrama, jednog od najvećih praznika za islamske vernike.
"Sloboda vlada čaršijom": Veliki protest studenata 12. aprila u Novom Pazaru
30.03.2025.•
0
Plenum studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP) na zasedanju je jednoglasno usvojio predlog da se 12. aprila održi veliki protest pod nazivom "Sloboda vlada čaršijom".
Niški Slobodni univerzitet pozvao članove akademske zajednice na bojkot svih državnih tela
30.03.2025.•
2
Inicijativa Slobodni univerzitet u Nišu pozvala je članove akademske zajednice na bojkot svih državnih tela kao odgovor na izmenu Uredbe Vlade Srbije o normativima uslova rada univerziteta i fakulteta
Šta će se dešavati na "svenarodnom saboru" u Beogradu: "Mnogo veći ćaci-vašar"
30.03.2025.•
58
Samo uzak krug ljudi, blizak Aleksandru Vučiću, zna detalje oko organizovanja svenarodnog sabora koji bi trebalo da se održi od 11. do 13. aprila oko Skupštine Srbije.
Da li treba uskladiti julijanski i gregorijanski kalendar: Svaki deseti građanin protiv - iz inata
30.03.2025.•
26
Uskrs ove godine pada na isti dan i po julijanskom i po gregorijanskom kalendaru.
Počelo letnje računanje vremena: Satovi pomereni sat vremena unapred
30.03.2025.•
1
Počelo je letnje računanje vremena.
Komentari 18
V5
Snezana
С
Скупи кредити и квадрати не дозвољавају још увек куповину нових станова… Шта ћемо, ћутимо и трпимо.
Само ме нервира зашто су у Пендрек ситију дозвољена рентирања станова који су финансирани нашим плаћањем пореза? И то по астрономским ценама ренте…
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar