
Muke podstanarske: "Ugovorom stanodavac može da diže kiriju kad hoće, a otkaz da da SMS-om"
Poslednji popis stanovništva pokazao je da u Srbiji ima 170.000 osoba koje žive kao podstanari. Zapravo brojka je mnogo veća, ako se zna da 156.000 njih živi u nekretninama svojih rođaka.

Foto: Pixabay
Kako piše Euronews Srbija, najteži je podstanarski život u Beogradu, gde su kirije poslednjih godina "otišle u nebesa", a dešava se da bukvalno preko noći podstanari dobiju otkaz i moraju da se isele.
Upućeni kažu da postoji i druga strana medalje i da nije lako ni stanodavcima, jer se dešava da im zakupci ostave ruinirane stanove i neplaćene račune. Problem je što ta oblast u Srbiji nije dobro uređena, što nema jasnih pravila. Najbolje zaštita i za jedne i za druge je potpisivanje ugovora o stanovanju, ali ni to nije garant da neće doći do nepredviđenih situacija.
U Zapadnoj Evropi situacija je potpuno drugačija. Prema poslednjim podacima Eurostata, u Nemačkoj i Švajcarskoj čak polovina stanovništva rentira stanove, nemaju svoje nekretnine. Sistem je napravljen tako da štiti prava podstanara.
Međutim, ne teku "med i mleko" podstanarima u celoj Evropi. Nedavno je objavljen podatak da je u Mančesteru povećan broj beskućnika zbog zakonske odredbe koja omogućava stanodavcima da isele stanara uz dva meseca otkaznog roka, bez navođenja razloga. Ukoliko se ne isele u tom roku na vrata im zakucaju sudski izvršitelji. Međutim, vlada je već preduzela korake kako bi se promenio zakon i zaštitili podstanari.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najviše podstanara živi u Beogradu - 63.038, zatim u Vojvodini - 53.137, a najmanje u Južnoj i Istočnoj Srbiji gde je svega 22.297 pod kirijom. Gledajući po oblastima, najmanje je stanova izdato u Pirotskoj oblasti - 1.126.
Muke podstanarskog života
Muke podstanarskog života u Beogradu najbolje zna M. S, koja je nedavno bila prinuđena da se iseli iz stana u kom je dugo živela i pronađe drugi smeštaj. Trudna, sa budućim suprugom obilazila je stanove u Žarkovu, na Banovom brdu i ostala zatečena cenama koje su stanodavci tražili. Ono što se pre tri, četiri godine izdavalo za 250 evra, sada je koštalo 400, 500 evra.
"Presrećna sam bila kada smo stan od 53 kvadrata na Novom Beogradu našli za 450 evra. Za naša primanja to je puno, ali ako se uporedi sa ostalim stanovima koje smo videli, za nas je to bio pun pogodak. Stanodavac je tražio da potpišemo ugovor na godinu dana, na šta smo mi pristali", priča M. S. za Euronews Srbija.
A skoro sve klauzule ugovora išle su u korist stanodavca, ali ona kaže da o tome nisu previše razmišljali. Bilo im je važno samo da se usele. Jedna od klauzula kaže da zakupodavac ima pravo da samostalno povećava iznos mesečne zakupnine za vreme trajanja ugovora, ukoliko se povećaju cene na tržištu nekretnina.
Naravno, morali su da daju i depozit koji je bio u visini dve kirije 900 evra. Da se usele u stan morali su da daju 1.350 evra. Otkazni rok je mesec dana, a u ugovoru je precizirano da se daje isključivo pisanim putem - preporučena pošta, SMS poruka, mejlom. Ukoliko zakupac ne ispoštuje otkazni rok, zakupodavac ima pravo da zadrži kompletan iznos depozita.
"Nama je bilo važno da se što pre uselimo, zbog moje trudnoće. Kada se detaljno pročita ugovor vidi se da ni jedna odredba ne štiti prava zakupca. U stanu smo nekoliko meseci i do sada nije bilo nepredviđenih situacija. Videćemo kako će biti dalje", priča M.S.
Opšte odredbe Ugovora o zakupu, koji potpisuju stanodavac i podstanar, regulisane su Zakonom o obligacionim odnosima, a posebne odredbe se nalaze u Zakonu o stanovanju.
Iako se prema poslednjem popisu stanovništva, oko 170.000 građana Srbije izjasnilo da su podstanari, prema podacima Poreske uprave porez za izdavanje stanova plaća tek nešto više od 2.000 vlasnika rentiranih objekata. Svi vlasnici stanova koji ih izdaju po zakonu bi morali da plaćaju porez na prihod od nepokretnosti, u iznosu od 20 odsto na ukupnu cenu zakupnine. Međutim, malo ko se pridržava slova zakona.
Međutim, postoji i druga strana medalje gde podstanari ruiniraju stanove, ne plaćaju račune, a ima i primera da ne plaćaju kiriju i ne žele da se isele. Nedavno su mediji pisali o slučaju porodice Dukanac koja je izdala stan 2016. godine, potpisali su ugovor, overili kod notara, platili porez, ali je podstanar promenio bravu tako da ne mogu da uđu u svoj stan. Uradili su sve po slovu zakona, zakonskim putem, po protokolu su raskinuli ugovor sa njim, ali su lišeni vlasničkog prava. Jedina opcija je da pokrenu parnični postupak, ali poznato je da postupci pred sudom mogu da traju tri do pet godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Olivera Zekić: Studenti nisu nadležni da biraju REM niti da gase RTS
20.04.2025.•
15
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da studenti nisu nadležni da biraju članove tog tela ni da gase Radio-televiziju Srbije (RTS).
Brnabić: "Blokada RTS je krivično delo, blokaderi su sadisti koji maltretiraju žene"
20.04.2025.•
32
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, izjavila je da je blokada Radio-televizije Srbije (RTS) "krivično delo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora".
Novi ambasador SAD u Srbiji Mark Brnović proslavio Uskrs u pravoslavnoj crkvi
20.04.2025.•
5
Novoimenovani ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Mark Brnović proslavio je sa porodicom Uskrs u srpskoj pravoslavnoj crkvi u Finiksu.
VIDEO Šesti dan blokade zgrade RTS-a: Građani pristižu sa hranom, praznična atmosfera u Takovskoj
20.04.2025.•
4
Studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju nastavili su da blokiraju zgrade Radio televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku.
Policija podnela krivičnu prijavu protiv motocikliste: Jurio 200 na sat - nasilnička vožnja
20.04.2025.•
1
Policija je zaustavila i isključila iz saobraćaja P.M. koji je na motoputu Valjevo-Lajkovac vozio motocikl brzinom od 202,2 kilometra na čas, na delu puta gde je ograničenje 80 kilometara na čas.
AMSS: Mali broj vozila na putevima širom Srbije, na granicama nema gužvi
20.04.2025.•
0
Uslovi za vožnju su dobri, a na putevima je veoma slab intezitet saobraćaja što je uobičajeno za Vaskrs, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Protesti zahvatili veći deo Balkana, pa utihnuli: Studenti u Srbiji najistrajniji u zahtevima
20.04.2025.•
10
Prvih nekoliko meseci ove godine na Balkanu, obeležili su masovni protesti građana i studenata.
Posle Uskrsa pojačan saobraćaj na svim putnim pravcima
20.04.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da se "nakon Vaskrsa očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na svim putnim pravcima u zemlji".
Đukanović (SNS): Zatvoriti Pravni fakultet ako je istina da studenti traže izbore
20.04.2025.•
57
Narodni poslanik SNS Vladimir Đukanović smatra da Pravni fakultet u bepgradu "treba zatvoriti" ukoliko je tačno da je studentski plenum izglasao da je "neophodno održati parlamentarne izbore u junu".
Samo pet odsto studenata na onlajn nastavi Medicinskog fakulteta u Nišu
20.04.2025.•
6
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Nišu objavili su da je u onlajn nastavi na tom fakultetu učestvovalo "svega pet odsto studenata".
Politika se pridružila Juronjuzu i provladinim medijima u osudi blokade RTS
20.04.2025.•
7
Nakon provladinih medija i saopštenja Juronjuz-a (Euronews) u kojem osuđuju blokadu RTS-a, a od kojeg se drugim saopštenjem ogradila grupa novinara te televizije, blokadu RTS osudio je list Politika.
Zbor radnika RTS: Hitno raspisati konkurs za članove REM
20.04.2025.•
6
Radnici Radio televizije Srbije (RTS) zatražili su, nakon održanog zbora, hitno raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar
20.04.2025.•
10
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".
Doskorašnji predsednik SANU ispred RTS-a: Odnos vlasti prema akademskoj zajednici - autokanibalizam
20.04.2025.•
3
Doskorašnji predsednik Srpske akademije i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić nazvao je danas "autokanibalizmom vlasti" njen odnos prema Univerzitetu i akademskoj zajednici.
Ko zapravo blokira RTS?
20.04.2025.•
19
Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn
Rod pojedinih voćki skoro potpuno propao: Kojih i da li nas očekuje poskupljenje?
20.04.2025.•
4
U Srbiji bi prinosi kajsije, breskve, trešnje, rane sorte višnje i šljive zbog poznih prolećnih mrazeva i niske temperature mogli biti manji od 30 do 90 odsto, a negde čak i do 100 procenata,
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja u danu odmora
20.04.2025.•
6
Nadamo se da odmarate, a 021.rs vam donosi dnevni kviz znanja.
"Pozdrav, bavimo se prodajom falš evra i dinara": Preko društvenih mreža trguju lažnim novcem
20.04.2025.•
7
Falsifikatori novca koriste društvene mreže kao što su Instagram i Telegram za prodaju lažnih novčanica ljudima u Srbiji.
VIDEO: Šesti dan blokade RTS-a - studenti i građani ne odstupaju
20.04.2025.•
7
Studenti u blokadi i građani nastavili su da blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku.
Kardinal Nemet u poruci na Uskrs: Ne proglašavajmo jedni druge neprijateljima
20.04.2025.•
3
Kardinal Ladislav Nemet poručio je da je potrebno razgovarati, umesto da jedni druge proglašavamo neprijateljima, i pozvao sve da preispitaju svoje delovanje, misli i način govora.
Patrijarh Porfirije u Uskršnjoj poslanici: Duboki nesporazumi su zahvatili našu zemlju
20.04.2025.•
14
Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije pozvao je "sve aktere društvenog života da, radi dobra i napretka naroda, grade mir, međusobno poštovanje i dijalog".
Komentari 18
V5
Snezana
С
Скупи кредити и квадрати не дозвољавају још увек куповину нових станова… Шта ћемо, ћутимо и трпимо.
Само ме нервира зашто су у Пендрек ситију дозвољена рентирања станова који су финансирани нашим плаћањем пореза? И то по астрономским ценама ренте…
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar