
Kolike kazne prete optuženima za ubistvo devojčice Danke Ilić?
Optužnica za ubistvo devojčice Danke Ilić podignuta je šest meseci nakon njenog nestanka u naselju Banjsko Polje u Boru.
Telo deteta nije pronađeno, a za ubistvo deteta optužene su dve osobe - D. D. iz sela Zlot i S. J. iz borskog sela Luka.
Obojici se na teret stavlja krivično delo teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Prema našem zakonodavstvu, za ovo krivično delo zaprećena je kazna od najmanje 10 godina ili doživotni zatvor, prenosi N1.
Tužilaštvo je predložilo sudu da se okrivljenima produži pritvor.
Optužnicom je obuhvaćen i R. D. (73), otac osumnjičenog, i na teret mu se stavlja krivično delo neprijavljianje krivičnog dela i učinioca i krivično delo pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela. Za to delo zaprećena je kazna do osam godina zatvora.
Nestanak i aktiviranje sistema "Pronađi me"
Danka Ilić, devojčica od nepune dve godine nestala je 26. marta ove godine u prigradskom naselju Banjsko Polje u Boru, gde je bila sa majkom i starijim bratom. Nakon njenog nestanka prvi put je u Srbiji aktiviran sistem "Pronađi me". Za nestalim detetom tragalo se danima, a u jednom trenutku se posumnjalo i da je kidnapovana i da se nalazi u Austriji. Onda je, 4. aprila predsednik Srbije Aleksandar Vučić, izašao u javnost sa informacijom da su dve osobe uhapšene i da su priznale ubistvo.
"Imam loše vesti za ovo dete, za našu Danku iz Bora. Policija je uhapsila dva lica koja su izvršila ubistvo male Danke i koliko sam to shvatio, priznali su to obojica. Sa kakvim mi monstrumima imamo posla", rekao je Vučić tada.
Istog dana, tadašnji ministar policije Bratislav Gašić iznosi na konferenciji za novinare celu rekonstrukciju slučaja nestanka male Danke Ilić.
Rekao je da je devojčica Danka ubijena, da je njeno telo bačeno na deponiju u Banjskom Polju, da su dvojica muškaraca osumnjičena za njeno ubistvo priznala krivicu, ali da se za telom još uvek traga zbog informacija da je ono 28. marta prebačeno sa deponije na drugu lokaciju. Gašić je rekao tada da je potraga za Dankom Ilić završena. Međutim, telo devojčice, do danas nije pronađeno.
Posle ministra Gašića, u javnosti su se smenjivali razni policijski službenici koji su govorili o nestanku i smrti Danke, istrazi, kao i o osumnjičenima.
Jedan od njih bio je i načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić, koji je govorio o profilu ličnosti osumnjičenih, podneblju iz kog dolaze i istakao njihovu etničku pripadnost.
Tokom istrage, početkom juna, okrivljeni S. J. u potpunosti je negirao izvršenje krivičnog dela, a 11. jula je saslušan i okrivljeni D. D, koji je takođe, negirao izvršenje krivičnog dela, potvrđeno je za N1 u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru.
Šta su pokazala veštačenja
Rezultati prvog DNK veštačenja, samo dela uzoraka, iz Nacionalnog kriminalističko – tehnološkog centra u vezi sa slučajem nestale devojčice Danke Ilić, koja su u maju stigla u Više javno tužalaštvo u Zaječaru, pokazali su da nema bioloških tragova devojčice.
"To su rezultati DNK koje je veštačio Nacionalno kriminalistički – tehnološki centar i predstavljaju prve nalaze. Takođe, to je samo mali deo uzoraka koji su poslati na veštačenje. Tek se očekuju dodatni nalazi koji treba da stignu i sa Biološkog fakulteta. To znači da je stiglo tek nekoliko izveštaja i očekujemo da pristignu i ostali", rekao je tada za N1 tužilac VJT iz Zaječara Miodrag Canović.
Veštačenjem, njeni biološki tragovi nisu nađeni ni u službenom vozilu borskog vodovoda, za koji su radili optuženi, kao ni u njihovim privatnim automobilima.
Sumnjiva smrt u pritvoru
Pored oca optuženog D.D. koji je u pritvoru proveo dva meseca, u vezi sa ovim slučajem bio je uhapšen i brat okrivljenog D. D. On je preminuo tokom policijskog saslušanja 7. aprila. D. D. je bio osumnjičen da je bratu pomogao da sakrije telo ubijenog deteta.
Veštačenjem Instituta za sudsku medicinu u Beogradu ustanovljeno je da je on umro nasilnom smrću 7. aprila u ranim jutarnjim satima u policijskoj stanici u Boru.
U sudsko-medicinskom nalazu konstatovane su brojne povrede D. D. po telu, zbog čega su veštaci zaključili da se radi o nasilnoj smrti. Nalaz veštaka je prosleđen nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru na dalje postupanje.
Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava objasnio je da je ili policija zataškala nasilnu smrt ili mrtvozornik nije savesno radio svoj posao.
"Ja imam informaciju da je 8. aprila bio završen pregled tela pokojnog D. D. Ukoliko su veštaci sudske medicine već tada imali informaciju da je on bio pun telesnih povreda, koje potiču od batinanja, odnosno deluje da su takve, treba proveriti kada je Institut za sudsku medicinu o tome obavestio tužioca", napominje Vladica Ilić.
Beogradski centar za ljudska prava je saopštio da očekuje od Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru da u slučaju tačnosti navedenih informacija neodložno naloži hapšenje svih policijskih službenika koji su primenjivali silu prema D. D. i da nadležnom sudu predloži određivanje pritvora zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo teškog ubistva, a od Ministarstva unutrašnjih poslova da neodložno suspenduje ove policijske službenike do okončanja svih postupaka.
Majka okrivljenog Dejana Dragijevića preminula je 15. maja u Zlotu.
Medijsko lešinarenje nad slučajem
Ceo slučaj nestanka devojčice pratilo je, prema oceni Saveta za štampu "skandalozno, senzacionalističko, uznemirujuće i sramotno izveštavanje".
"Sve što je moglo da bude prekršeno, prekršeno je u ovom slučaju", istakla je Tamara Skrozza iz Saveta za štampu.
Prema njenim rečima, kršenje svih novinarskih pravila počelo je ni 24 sata pošto je dvogodišnje dete nestalo. "Na ženu čije je dete nestalo krenula je hajka", dodala je.
Kako je kazala tada Skrozza, hajka na majku nije prestala ni nakon hapšenja osumnjičenih.
"Ako pogledate mreže, sada majku krive kako je mogla da ostavi dete da ono odluta na put. I ona je loša majka i da je ona bila bolja majka ne bi se to dogodilo. Dakle, majka je postavljena kao krivac od prvog dana", rekla je Skrozza povodom slučaja Danke Ilić u medijima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučič u drugom gostovanju za dva dana: Negirao istraživanja da 60 odsto građana podržava studente
24.04.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič odbacio je istraživanje Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) po kom oko 60 odsto građana Srbije podržava proteste i studente.
Novi ministar pravde primio Zagorku Dolovac
24.04.2025.•
0
Ministar pravde Nenad Vujić razgovarao je sa vrhovnim javnim tužiocem Zagorkom Dolovac.
Neformalna grupa studenata iz Niša patrijarhu Porfiriju: Zašto vas nema među narodom?
24.04.2025.•
0
Studenti u blokadi Univerziteta u Nišu reagovali su na izjavu patrijarha Porfirija i poručili da je njihova borba "toliko čista da bi da bi svako ko nosi mantiju trebalo da stoji uz nju".
FOTO: Uhapšeno šest osoba, ugašena mreža ilegalnih emitera TV signala
24.04.2025.•
0
Pripadnici policije ugasili su mrežu ilegalnih emitera TV signala i uhapsili šestoricu zbog sumnje na krivično delo neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela ili predmeta srodnog prava, saopštilo je
Studentske blokade RTS-a "pogurale" zahteve za izbor novog sastava REM
24.04.2025.•
0
Posle deset dana studentske blokade RTS-a, skupštinski Odbor za kulturu i informisanje zakazao je sednicu na kojoj će razmatrati zahteve za izbor novog sastava Regulatornog tela za elektronske medije.
AMSS: Kamioni čekaju od sat i po do šest sati da izađu iz Srbije
24.04.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili, na prelazima, prolaze bez zadržavanja dok kamioni čekaju od sat i po do šest sati.
DS: Slučaj proterivanja studentkinje Pravnog - test za iskrenost evropske podrške vladavini prava
24.04.2025.•
0
Demokratska stranka (DS) osudila je odluku da se studentkinji Pravnog fakulteta u Beogradu i državljanki Crne Gore Heleni Strugar zabrani ulazak u Srbiju.
Studentkinja kojoj je zabranjen ulazak u Srbiju ključni svedok napada batinaša na Pravnom fakultetu
24.04.2025.•
1
Studentkinja Pravnog fakulteta i državljanka Crne Gore Helena Strugar, kojoj je zabranjen ulazak u Srbiju, kaže da je ta odluka doneta jer je ona jedan od glavnih svedoka napada na tom fakultetu.
Producent RTS-a: Od početka blokade niko iz menadžmenta nam se nije zvanično obratio
24.04.2025.•
0
Goran Pavlović, producent na RTS u sportskoj redakciji, izjavio je u emisiji N1 Studio Live da su "taoci jedne povlašćene manjine koja radi u informativnom programu".
RTS podneo krivičnu prijavu zbog "poternica" sa fotografijama svojih zaposlenih
24.04.2025.•
0
Radio-televizija Srbije (RTS) objavila je da je Tužilaštvu podnela krivičnu prijavu protiv nepoznatih osoba "zbog objavljivanje fotografija njenih zaposlenih u formi poternica".
Nacionalno telo za akreditaciju: Preduzeti hitne mere za obezbeđivanje nastave na fakultetima
24.04.2025.•
0
Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) pozvalo je sve ustanove da preduzmu hitne mere kako bi se, u interesu studenata, obezbedio nesmetan nastavni proces.
Velika očekivanja od mladosti Srbije: Studenti pod stresom i pritiskom vlasti
24.04.2025.•
1
Studenti u blokadama se suočavaju sa velikim pritiskom vlasti, strahom i stresom, a stručnjaci apeluju da svi koji primete i najmanje simptome, potraže psihološku pomoć.
Rektor Đokić predložio novi sastanak sa premijerom Macutom
24.04.2025.•
0
Univerzitet u Beogradu uputio je poziv premijeru Srbije Đuru Macutu za nastavak dijaloga i predlaže da se naredni sastanak održi u ponedeljak ili u utorak.
Đukanović: Država najhitnije da prekine sa finansiranjem univerziteta
24.04.2025.•
0
Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović zatražio je da država "najhitnije prekine sa finansiranjem univerziteta" i da predviđeni novac raspodeli između državnih i privatnih.
Kreni-promeni: Tužilaštvo ekspresno reagovalo u slučaju rektora, naše krivične prijave igrnorišu
24.04.2025.•
0
Pokret Kreni-promeni podneo je veliki broj krivičnih prijava protiv najviših državnih funkcionera, za koje navodi da su pravno utemeljene, ali da tužilaštvo ne reaguje.
EU smatra da Vučić ne sme da ide u Moskvu: Da li će biti posledica?
24.04.2025.•
5
EU smatra da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne sme da ide na proslavu 9. maja u Moskvu jer "EU to vidi kao deo ruske propagande zarad opravdanja invazije na Ukrajinu".
Teolog Milićević: Nastup patrijarha Porfirija u Moskvi uvreda za svakog građanina
24.04.2025.•
14
Teolog Vukašin Milićević izjavio je da je patrijarh Porfirije boravio u Moskvi kao emisar režima koji vodi otvoreni rat protiv srpske mladosti i srpske budućnosti.
Zekić: Moj subjektivni osećaj je da će formiranje Saveta REM-a biti u junu
24.04.2025.•
3
Portparolka REM-a Olivera Zekić izjavila je FoNetu da je njen "subjektivni osećaj" da će i predstavnici vladajuće koalicije glasati za raspisivanje novog konkursa za članove Saveta REM.
Ukoliko država ne reaguje - od 5. maja celodnevna obustava rada u pravosuđu
24.04.2025.•
1
Odlukom Sindikata sudske vlasti, pravosuđe je stupilo u svakodnevne štrajkove upozorenja u periodu od 11 do 12 časova, zbog neispunjenja zahteva za poboljšanje materijalnog položaja.
Ministarstvo finansija upozorilo na pokušaj prevare preko mejla Uprave za trezor
24.04.2025.•
0
Ministarstvo finansija upozorilo je na pojavu zloupotrebe mejl adrese Uprave za trezor i pozvalo građane da pažljivo proveravaju primljenu poštu.
Komentari 21
ex chapman
1. da su optuzeni muceni i pod mukama priznali
2. da je jedan od njih od mucenja umro i da je zatim njegova majka umrla od tuge
3. da likovi koji su pod mukama priznali da su ubili devojcicu, nisu policiji pokazali gde je telo. zaboravili?
4. da su mnoge izjave koje su "zvanicnici" dali na televiziji bile lazne
hajde da se igramo da logika i zdrav razum postoje u Srbiji pa da se zapitamo sta ovde smrdi
Dežurno gunđalo
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar