Analitičari o Erdoganovoj poseti: Uspešan na Balkanu jer lokalni lideri razmišljaju i deluju kao on
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan završio je dvodnevnu posetu Srbiji, a sa aerodroma Nikola Tesla ispratio ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Srbija i Turska potpisale su juče 11 različitih sporazuma i memoranduma o međusobnoj saradnji u prisustvu predsednika Vučića i Erdogana, a dvojica lidera prisustvovala su Biznis forumu Srbija - Turska.
Na jučerašnju posetu, analitičari različito gledaju.
Erdogan je ocenio da su zvanični odnosi Ankare i Beograda u zlatnom dobu, a karijerni diplomata Zoran Milivojević smatra da je to dobra vest. Bojan Stanić iz PKS kaže da će potpisani sporazumi povećati srpski izvoz u Tursku.
Vojni analitičar Vlade Radulović kao značajnu ističe i saradnju u namenskoj industriji, navodeći da je interes u ovom polju obostran.
Međutim, Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) ocenio je za Insajder da se dolazak predsednika Turske u Srbiju, može posmatrati kao poseta pomirenja i otopljavanja odnosa između dve države, nakon što je Ankara prošle godine Prištini prodala dronove, što je naljutilo zvanični Beograd.
"Već neko vreme, mislim sigurno od kada je predsednik Erdogan preuzeo kontrolu nad turskom spoljnom politikom, odnosno negde od neuspelog puča u Turskoj 2016. godine pa naovamo odnosi sa Ankarom funkcionišu toplo-hladno. Krajem 2017, kada je Erdogan posetio Srbiju, odnosi između Beograda i Ankare postavljeni su na čvršće tlo, funkcionisali su dosta dobro neko vreme, da bi se onda pokvarili prošle godine (zbog prodaje dronova Prištini). Verujem da je, mimo svih konkretnih oblasti saradnje, to zapravo bila glavna svrha posete i verujem da je iza zatvorenih vrata, između dva predsednika i njihovih spoljnopolitičkih timova, to zapravo bila centralna tema", rekao je Vuksanović.
Predstavnici vlada Srbije i Turske potpisali su 11 memoranduma i protokola, među kojima su sporazumi o saradnji u oblasti vanrednih situacija, energetike, kulture i medija. Među njima, međutim, nijedan nije o vojno-odbrambenoj saradnji, o kojoj je bilo reči u obraćanju dvojice predsednika. Vuksanović ističe da Turska po tom pitanju ima svoje interese.
"Jedan od razloga zašto je Erdogan toliko uspešan na Balkanu je to što ima lidere na lokalu, koji na neki način razmišljaju i deluju na isti način kao i on - svi veruju u personalizovane odnose i svi veruju u personalizovano sklapanje dilova. Doduše, jedan sporazum postoji, a to je onaj iz 2019. godine kada su Srbija i Turska potpisale sporazum o saradnji u vojno-industrijskoj oblasti. To što su na neki način govorila dvojica lidera o obnovi saradnje u oblasti vojne industrije, naročito po pitanju dronova, to je pokušaj da se oživi ta saradnja i ono što je planirano 2019, a što nije sprovedeno zbog isporuke dronova Prištini", smatra Vuksanović.
Stoga, kako kaže, ovo jeste na neki način obnova onog starog sporazuma, ali i neka vrsta potvrde kako zapravo funkcionišu ova dva lidera.
"Veoma lako se možete sukobiti jednog dana, ali već sutradan, kada vam interesi nalažu drugačiju računicu, u stanju ste veoma brzo da popravite odnose sa drugom stranom", navodi on.
Govoreći o privrednoj saradnji, koja je poslednjih godina u usponu, Vuksanović navodi da Turska ima politiku da uvek forsira svoje firme, što je praksa koja počinje još od ranih devedesetih, a podrazumeva da delegacija turskih firmi uvek prati turskog premijera ili predsednika na inostranim putovanjima.
"Svakako da će turske firme gledati priliku za sebe, a jedna od njih će potencijalno biti građevinski sektor, jer turske građevinske firme su prisutne i na Balkanu i u Africi i svakako da će možda želiti da dobiju neki ugovor. Ali to vam govori i o tom pragmatizmu turske države, jer iako postoje neke zemlje koji su im mnogo bliže emotivno i politički - poput muslimanskih delova Bosne i Hercegovine - oni se i dalje ponašaju pragmatično i idu na ona tržišta gde veruju da će bolje proći. I to je razlog zašto ih Srbija više privlači", rekao je on za Insajder.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević za RTS ističe da je dobra vest činjenica da je predsednik Turske ocenio da su zvanični odnosi Beograda i Ankare u zlatnom dobu.
"Prelazimo na nivo strateških odnosa. Turska je važan partner, a trebalo bi da imamo u vidu i Erdoganov odnos sa Albanijom u kontekstu normalizacije odnosa Beograda i Prištine, te boljih odnosa Beograda i Sarajeva", kaže Milivojević.
Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije (PKS) navodi da je sa ekonomske strane značajno što se primećuje brži rast srpskog izvoza u Tursku.
"Potpisani sporazumi će dodatno povećati izvoz, iako je deficit ekonomske saradnje i dalje prisutan. Reč je o nadgradnji ekonomskih odnosa, a otvara se i novi prostor u polju građevinskih radova i saradnje u oblasti vojne industrije. Sve to upućuje na to da je zvanična Ankara važan spoljnotrgovinski partner", sumira Stanić, koji naglašava da su auto-delovi trenutno glavni izvozni proizvod Srbije u Tursku, ali da je cilj da se ponude i nešto kompleksniji proizvodi.
Vojni analitičar Vlade Radulović kaže da, kada je reč o namenskoj industriji, interes postoji sa obe strane, iako je Turska značajniji igrač na svetskom nivou.
"Srbija tu svakako ima šta da ponudi, ali su Beogradu takođe veoma interesantne turske kompanije - za uvođenje tehnologija koje one mogu da ponude", tvrdi Stanić.
On ukazuje da je značajan i segment transfera znanja i tehnologija, odnosno, zajedničkog učešća dve zemlje u novim oblastima.
"Tu se govori i o 'barjaktarima' (bespilotne letelice turske proizvodnje). Srbija je odustala od njihove kupovine kada ih je Priština poručila, ali budući da se o ovoj temi priča, možda postoji prostor za saradnju", navodi Stanić.
Vučić i Erdogan - lični pečat
Diplomata Zoran Milivojević dodaje da su za dobre odnose dve zemlje i niz sporazuma zaslužni i dobri odnosi dvojice lidera - Erdogana i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"U diplomatskom svetu se to čita kao značajan faktor saradnje. Da nema takvih odnosa dvojice lidera, ne bismo ni imali 11 sporazuma. Lični odnosi nose značajan deo saradnje, pogotovo ako takvi lideri imaju širi uticaj u svetu, što mislim da je ovde slučaj", kaže Milivojević.
Erdogan je Srbiju prethodno posetio u septembru 2022. godine, a pre toga u oktobru 2019. godine, kada je obeleženo 140 godina diplomatskih odnosa dve zemlje. Predsednik Turske Srbiju je posetio i 2017. godine, kada je sa predsednikom Vučićem posetio i Novi Pazar. Vučić je u poseti Turskoj boravio 2018, 2021 i 2022. godine.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
0
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
2
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
4
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
6
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
9
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
13
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
30
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Vučić: Videću da li lično da predložim Skupštini zakonske izmene o dolasku stranih fakulteta
21.11.2024.•
37
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič je večeras najavio mogućnost da on lično predloži Skupštini Srbije zakonske izmene kojima se omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
AMSS upozorio vozače na poledicu
21.11.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je večeras upozorio vozače da budu oprezni zbog poledice.
Na krovu zgrade u Severnoj Mitrovici nađeno oružje i uređaji za radio-vezu
21.11.2024.•
1
Kosovska policija je saopštila da je jutros našla oružje, municiju i uređaje za radio-vezu na krovu zgrade u Ulici kralja Petra u Severnoj Mitrovici.
Srbija i Tuvalu ukidaju vize
21.11.2024.•
12
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.
Vučić kaže da je očajan jer je Vlada Srbije povukla zakon o fakultetima: "Dragi Miloše..."
21.11.2024.•
46
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je očajan zbog odluke vlade da povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Porodici sa sedmoro dece kod Niša isključena struja zbog duga od 30.000 dinara
21.11.2024.•
8
Devetočlana porodica iz Gadžinog Hana kod Niša ostala je danas bez struje u socijalnom stanu zbog duga od 30.000 dinara.
Srbija dobila Koordinaciono telo za pristupanje EU
21.11.2024.•
4
Vlada Srbije usvojila je Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Zbog snega: Bez struje potrošači u Novom Pazaru, na Goču i studeničkom kraju, otežan je i saobraćaj
21.11.2024.•
1
Oko 90 hiljada potrošača ostalo je bez struje na području Novog Pazara a struje nema na Goču i u studeničkom kraju od sinoć, dok u je u Valjevskom kraju zbog snega otežan i usporen saobraćaj.
"Zbog nezapamćenih pritisaka i ucena": Iz procedure se povlači zakon o dovođenju stranih fakulteta
21.11.2024.•
35
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević saopštio je da će Vlada sutra doneti odluku o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Ministarstvo izdalo rešenje o obimu i sadržaju dela projekta "Jadar": Evo šta je njime predviđeno
21.11.2024.•
8
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je izrađeno i izdato Rešenje o obimu i sadržaju za rudarski deo projekta "Jadar".
MUP apelovao na vozače da paze na bicikliste - ali i na bicikliste da obrate više pažnje
21.11.2024.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovalo je danas na vozače da budu pažljiviji prema biciklistima i poštuju propise, ali i na bicikliste da budu pažljivi i koriste propisana svetla.
Pomoćnik direktora policije detaljno opisao kako je Balijagić uhapšen na spavanju
21.11.2024.•
9
Sinoć, posle 22 sata imali smo dojavu da se Alija Balijagić nalazi u jednoj kući u selu Pribojska Goleša, nakon čega su pripadnici SAJ-a uprkos intenzivnim padavinama odmah krenuli u akciju.
Komentari 4
w/e
citalac
Ni njihov ni vaš
Iz takvih napisa se vidi samo velika zavist što su ovi na vlasti, a ne oni.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar