Roditelji na razgovore sa nastavnikom dovode i po dva advokata: "Gluvi za probleme deteta"

"Deca ne ustaju više nastavnicima prilikom ulaska u učionicu, ne ustaju starima u prevozu, ne ustaju trudnicama, nasilje smo normalizovali i u velikoj meri afirmisali u našem društvu."
Roditelji na razgovore sa nastavnikom dovode i po dva advokata: "Gluvi za probleme deteta"
Foto: Pixabay
Roditelji ne prihvataju da njihova deca imaju problem, a kada dolaze na razgovor u školu dolaze sa advokatom, navodi za Blic Darko Eger iz Aktiva novobeogradskih osnovnih škola.
 
Vest da je oslobođena svih optužbi žena koja je pretukla nastavnicu biologije u OŠ "Jovan Dučić" uznemirila je javnost. Međutim, kako Eger navodi, ovo nije nikakav izolovan slučaj, već ovakvih situacija ima pregršt.
Smatra da je neophodna stroža kaznena politika i za decu i za roditelje.
 
"Deca do 14 godina su krivično neodgovorna. Bilo koja pravna norma ne važi u krivičnom zakoniku za dete do 14 godina. Treba nam stroža kaznena politika, iako je problem u porodici. I prema počiniocima, a posebno prema roditeljima koji vrlo vešto izbegavaju svoj deo odgovornosti", kaže Eger.
Kaže da se ranije nastavnicima ustajalo, danas se više ne ustaje, i to je jedno ponašanje po modelu.
 
"Deca se ponašaju po modelu. Opet bih roditelje vratio u prvi plan, jer ga roditelj formira i priprema za školu. Dete dolazi već sa određenim predrasudama. Često kada učestvujem u disciplinskim raspravama prvo se priča u prvom licu jednine. Roditelj priča kao da je on neposredno prisustvovao svemu tome, što je potpuno smešno", kaže Eger.
 
Eger je izneo i poražavajuće činjenice da je poslednji put pre pet godina roditelj ušao u njegovu kancelariju da prijavi problem sa detetom.
 
"Na svim razgovorima koje obavljam mi upravo ukazujemo porodici na to da postoji problem. Međutim, porodica neće to da prihvati. Čak neće ni da razgovara na tu temu. Poslednji put je roditelj ušao u moju kancelariju sa željom da razgovara o problemu koji ima sa detetom pre pet godina. To je poražavajuće i zato smo i danas ovde. Kada se roditeljima prenese problem koji imamo sa detetom, apsolutno se ne uvaži ili se nakaradno opravdava na bilo koji način", kaže Eger.
 
Ističe i da je jako teško da roditelji čuju ono što im je rečeno i da neretko na razgovor dolaze sa advokatima.
 
"Roditelj ono što mu je rečeno neće da čuje. Zakon predviđa razgovor kao prevazilaženje situacije, da se ne pokreće disciplinski postupak, verujte, već tri porodice su došle sa advokatom", kaže Eger.
 
Roditelji sve češće u pratnji advokata dolaze da se žale na ocene i prete tužbama.
 
"Ne razumeju da roditeljstvo ne znači samo ljubav i zaštitu koja je ponekad preterana. Oni smatraju da na neki način mogu da upravljaju radom škole, da mogu da odrede nastavniku kako će da ispituje, da mogu da se pitaju šta će da se radi na času, koje teme", izjavio je nedavno za Blic direktor Grafičko-medijske škole Miloš Bukumira.
 
Predsednica Sindikata obrazovanja Valentina Ilić za "Blic" kaže da danas svedočimo zabrinjavajućem ponašanju roditelja, pogotovo od kada su počeli da dovode advokate u škole.
 
"Ti advokati su sad neki trend. Roditelji dolaze ne sa jednim, nego sa dva advokata da brane prava deteta. Mislim da ovim stvarno uništavamo buduće generacije. Svi smo prošli kroz sistem obrazovanja, roditelj vas uvede u školu, preda učitelju i kaže 'Evo, ovo ti je drugi tata i druga mama, i ti moraš da veruješ svome učitelju'. Nasuprot tome, danas je to poverenje urušeno i mislim da će tu biti potreban dug period da se to stvarno vrati u balans", govori Ilić za "Blic".
 
Ona kaže da je poražavajuće što je škola izgubila vaspitnu funkciju onog trenutka kada su nastavnicima nametnute mnogobrojne druge obaveze u smislu vođenja raznih pedagoških evidencija, portfolija, edukacija...
"Danas se sve svelo na formu. I sad se to nama praktično obilo o glavu, ne samo nastavnicima, već deci i celokupnom društvu. Deca stiču elementarne osnove nekih kulturoloških, duhovnih, materijalnih vrednosti u porodici. Sve to kasnije se nastavlja u školi. Međutim, nama su praktično vezane ruke", kaže ona.
 
Ističe da roditelji pogrešno tumače i pravilnike koje Ministarstvo prosvete objavljuje.
 
"Sada kada se pravilnici provlače kroz medije pojavljuju se pogrešne informacije da roditelji mogu da ocenjuju nastavnike. To je netačno, ne ocenjuju roditelji nastavnike, niti će to ikad moći. Uvek je postojalo nepisano pravilo da, ukoliko se roditelji požale na profesore koji su strogi, to se i istraži, ali se uvek pokaže da deca jednostavno nisu učila ili da su roditelji previše zahtevali od dece", ističe Ilić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Милош

    08.12.2024 19:52
    Не мешајте бабе и жабе...
    Наставник је ту да дете научи да чита, рачунске радње, основу биологије, хемије, физике... Васпитање је искључиво на родитељима. Не тражите то од просветара. Оно што будете формирали по свом нахођењу, мораћете да гледате цео живот. И да се питате шта сте то Богу згрешили.
  • Ajme Nama

    08.12.2024 19:34
    E to je shvatanje modernog vremena, sa advokatima u školu. Bilo bi veoma interesantno znati kakvi su učenici bili ti što vode advokate.
    Inače, deca nisu ništa kriva, sve to ide od porodice.
  • Aaa

    08.12.2024 18:35
    Ima svega po malo
    Sve je trulo. I drustvo i roditelji i skolstvo i drugarstvo...

    Moj sin je operisan pre 3 nedelje i toliko nije isao u skolu. Nikada nije izostajao bezrazlozno. Nastavnici su zeljno cekali njegov povratak u skolu samo da bi ga izresetali i imali dovoljan broj ocena jer u suprotnom im se smanjuje plata, pa bolje i jedinica nego neocenjen. Gde je tu pedagogija, briga za ucenika? Niko od nastavnika nije ponudio dopunski cas da dete nadoknadi propusteno. Ma nije plata jedini problem prosvetarima.

    Kazu da su svesni da skolstvo propada, al ne vidim da strajkuju zbog toga... ma svi smo postali povrsni i jadni

    Roditelji su isto izgubili kompas, al shvatice kad deca porastu, samo bice kasno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija