Srpska hrana se sa granica EU vraća zbog aflatoksina, pesticida, norovirusa...
U toku ove godine je zbog visokog nivoa pesticida, aflatoksina, pa čak i norovirusa, vraćena ili uništena hrana iz Srbije sa granica zemalja članica Evropske unije ili povučena sa evropskog tržišta.
Foto: Pixabay
Hrvatska je nedavno u srpskom brokoliju pronašla višak pesticida fluazifopa, pre toga je Danska povukla kupine iz Srbije zbog norovirusa (virusi koji uzrokuju stomačni grip ili gastroenteritis kod ljudi) koji prema evropskom standardu predstavlja "ozbiljan rizik", a Poljska keks srpskog porekla zbog viška sumpor-doksida, podseća Danas. I Švajcarska je ove godine povukla sa tržišta brašno iz Srbije zbog viška aflatoksina, a Slovenija srpski griz koji je takođe imao oznaku "ozbiljan rizik".
Ovo nije kraj spiska vraćene ili uništene hrane iz Srbije zbog potencijalne štetnosti po zdravlje ili "ozbiljnog rizika" po zdravlje.
Javnost u Srbiji o njima saznaje zahvaljujući sistemu za brzo uzbunjivanje u trgovini hranom (RASFF) koji funkcioniše na nivou Evropske unije. Cilj ovog sistema je da obezbedi efikasnu razmenu informacija među državama članicama EU i omogući brzo delovanje u slučaju identifikovanja opasnosti koja može ugroziti zdravlje potrošača.
Inspekcije u okviru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstva zdravlja zadužene su da kontrolišu kvalitet hrane (voće, povrće, prehrambene proizvode, meso, piće) koja se prodaje u Srbiji ili uvozi u zemlju.
U Ministarstvu poljoprivrede kažu da ako se prilikom službenih kontrola utvrdi neispravnost, odnosno neusaglašenost određenih proizvoda, nadležni inspektor preduzima odgovarajuće mere, zabranjuje uvoz takvog proizvoda i nalaže njegovo uništenje na bezbedan način.
"Ovi proizvodi se najpre proveravaju na granici, a zatim se proverava i sledljivost do proizvođača koji je proizveo proizvod koji nije bio usaglašen. Kontrole se sprovode od strane nadležnih inspektora kod uvoznika-izvoznika, prometnika, distributera i proizvođača koji su u obavezi da unište prozvod na propisani način za koji se utvrdi da ne ispunjava parametre bezbednosti hrane", tvrde u Ministarstvu.
Naglašavaju da se proizvodi kod kojih je utvrđeno da nisu bezbedni ne mogu naći u prometu.
Zašto se dešava da srpska roba bude vraćena ili uništena?
Iz Ministarstva tvrde da se "retko dešava da roba bude vraćena u Srbiju kada je naš proizvod pod sumnjom".
"Imamo slučajeva kada ta sumnja nije potvrđena. Dakle razlozi za povraćaj robe sa granice je sumnja da proizvod nije u skladu sa propisima", navode iz Ministarstva.
Na pitanje da li postoje odstupanja kada je reč o nivoima pesticida u voću i povrću u Srbiji u odnosu na EU, i da li su možda oni razlog vraćanja i povlačenja srpske hrane, iz Ministarstva odgovaraju da su nivoi usklađeni sa evropskim propisima.
"Maksimalni nivo ostataka pesticida u hrani u Srbiji definisan je Pravilnikom o maksimalno dozvoljenim količinama ostataka sredstava za zaštitu bilja u hrani i hrani za životinje. Vrednosti maksimalnog nivoa ostataka sredstava za zaštitu bilja, navedenih u pravilniku, usklađene su sa vrednostima propisanim na nivou EU", kažu u Ministarstvu.
Međutim, ukazuju da postoji razlika kada je reč o nivou aflatoksina u mleku i da je u Srbiji dozvoljen viši nivo. Vrednosti za aflatoksin u Srbiji je 0,25 mikrograma po kilogramu, a u EU 0,05 mikrograma po kilogramu.
Dodaju da se srpskim propisima utvrđuju zahtevi za tržište Srbije, a EU propisima za evropske zemlje, koje moraju da poštuju i zemlje koje izvoze hranu u EU.
Na pitanje da li se roba koja ne ispunjava domaće strandarde istog trenutka povlači sa rafova u Srbiji, iz Ministarstva kažu da su inspekcijske službe nadležne da nalože opoziv svake sporne hrane.
"Hrana koja ne ispunjava nacionalne propise ne može da se nađe u prometu. Odmah se povlači iz prometa, a proizvođač je obavezan da vodi računa o opozivu i povlačenju i sarađuje sa inspektorima", ističu u Ministarstvu.
Udruženja: Ima razloga za brigu
Međutim, Petar Bogosavljević iz Udruženja potrošača Beograda smatra da razlog za zabirinutost kakvu hranu jedemo i te kako ima.
"Svakako ima razloga za zabrinutost, i to veliku zabrinutost zbog bezbednosti i kvaliteta hrane koju koristimo. Javnost bi trebalo da bude obaveštena o tome zašto se srpska hrana vraća sa granice ili zašto je uništena, a mi te informacije nemamo", kaže Bogosavljević za Danas.
Smatra da se potencira priča da se hrana iz pojedinih zemalja vraća iz "političkih razloga", ali da to, kako navodi, zapravo nije tačno.
Problem je, kako kaže, u tome što nadležni državni organi ne rade svoj posao u skladu sa obavezama koje su preuzeli u vezi sa praćenjem bezbednosti i kvaliteta hrane i da preduzmu mere kojima se ne bi dozvolilo da se takve nepravilnost ponove.
"Hrana iz Srbije u kojoj su na evropskim granicama pronađeni nedozvoljeni nivoi pesticida, aflatoksina i drugih štetnih materija koje se ne smeju naći u hrani sigurno se prodaje i u Srbiji", kaže Bogosavljević.
Ukazuje da se u pojedinim slučajevima takva roba nađe u srpskim prodavnicama, jer su u Srbiji nivoi štetnih materija u hrani viši u odnosu na evropske, pre svega za aflatoksin.
"Imamo znatno viši nivo aflatoksina u mleku, uz opravdanje da je to zbog klimatskih uslova, a sve su to izgovori. Kažu da se tim nivoom aflatoksina neće naneti nikakva velika šteta, a zapravo šteta se neće videti u trenutku konzumiranja i posle nekoliko dana, ali se često dešava da se odrazi vremenom na zdravlje ljudi", smatra Bogosavljević.
Ceo tekst Danasa o bezbednosti hrane možete čitati OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Stefanović: Vučević da prestane da izjednačava državu i SNS
15.12.2024.•
2
Premijer Miloš Vučević mora da ode sa tog mesta, smatra zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović uz napomenu da niko ne ruši "Srbiju i državu" već režim SNS.
Mladić nožem ranio devojku u restoranu u Surčinu
15.12.2024.•
1
A. O. (25) uhapšen je zbog ranjavanja devojke nožem u restoranu u Surčinu.
Država ispunjava zahtev SPC: Veronauka ponovo postaje izborni predmet, a ne program
15.12.2024.•
17
Zahtev SPC i drugih verskih zajednica da se verskoj nastavi vrati status izbornog predmeta i da se omogući veroučiteljima da zasnuju stalni radni odnos u školi, konačno bi mogli biti ispunjeni.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
15.12.2024.•
6
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac.
Meštanin Nove Varoši hicem iz lovačke puške ubio komšijskog pulina
15.12.2024.•
0
Policija u Prijepolju podneće krivičnu prijavu protiv šezdesettrogodišnjeg muškarca iz Nove Varoši zbog ubijanja životinje.
Desetak državljana Srbije je trenutno u Siriji: "Nemoguće saznati da li su ugroženi"
15.12.2024.•
1
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da se, prema dostupnim saznanjima, u Siriji trenutno nalazi desetak državljana Srbije i da je reč o ljudima sa dvojnim državljanstvom.
"Sloga" pita: Šta bi sa postupkom protiv trgovaca zbog nameštanja cena?
15.12.2024.•
6
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" zahtevaju hitan izveštaj Komisije za zaštitu konkurencije o napretku postupka pokrenutog protiv četiri trgovinska lanca.
SMA za godinu dana potvrđena kod osam od oko 75.000 beba
15.12.2024.•
1
Od septembra 2023, kada je u Srbiji uveden obavezan skrining na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA), testirano je 75.619 beba a to oboljenje potvrđeno je kod osam, saopštilo je udruženje SMA Srbija.
Policija od sutra pojačano kontroliše saobraćaj: Pre svega ko vozi pijan ili drogiran
15.12.2024.•
8
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra ove godine pojačano kontrolisati saobraćaj, pre svega to da li vozači voze pijani i drogirani.
Reciklaža Dinkićevog plana: Usred protesta studenata - najava jeftinih stambenih kredita za mlade
15.12.2024.•
8
Kao odgovor na pobunu studenata zbog pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izvukao je iz rukava staru, mada odavno nekorišćenu kartu - jeftini stanovi.
Na 1.000 stanovnika u Srbiji dolazi 405 vozila
15.12.2024.•
4
U Srbiji je prema proceni Zavoda za statistiku u 2023. živelo 6.623.183 ljudi. Prema podacima MUP i Zavoda za statistiku registrovano je u 2023. tačno 2.684.804 vozila. Od toga je 2.389.105 automobila
Tomislav Momirović više nije ministar, ali i dalje ima dve državne funkcije
15.12.2024.•
9
Donedavni ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomilav Momirović možda jeste ostao bez ministarske funkcije, ali je izbegao hapšenje zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
MUP: Ove godine uhapšeno 36 osoba zbog zloupotrebe dece na internetu
14.12.2024.•
0
Tokom 2024. godine uhapšeno je 36 osoba zbog seksualne zloupotrebe dece na internetu i podneto 49 krivičnih prijava za ta dela, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Srđan Milivojević novi predsednik Demokratske stranke
14.12.2024.•
12
Novi predsednik Demokratske stranke (DS) je Srđan Milivojević, odlučeno je na današnjoj sednici Skupštine DS-a.
DNEVNI KVIZ: Ni subotom nema popuštanja
14.12.2024.•
15
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Nestala patrijarhova Fejsbuk stranica posle objave pisma studenata Bogoslovskog fakulteta o blokadi
14.12.2024.•
20
Fejsbuk stranica patrijarha Porfirija prenela je obraćanje studentskog predstavnika Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, u kojem se poziva na ispunjenje zahteva studenata koji blokiraju fakultete.
Vučić nastavlja da se "cenjka" sa mladima: Obećava sve manje učešće za stan
14.12.2024.•
43
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će mladima za kupovinu stana od 75.000 evra biti potrebno učešće od 750 evra.
Kamioni na Gradini čekaju tri sata
14.12.2024.•
1
Putnička vozila čekaju pola sata na izlazu iz zemlje na graničnom prelazu Gradina, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
VIDEO: Kombi udario studenta na blokadi kod beogradskog DIF-a, vozač priveden
14.12.2024.•
16
Uhapšen je muškarac koji je kombijem udario studenta Visoke hotelijerske škole u Beogradu tokom blokade koja je u subotu u 11.52 organizovana kod zgrade DIF-a.
Komentari 6
Ns
Samo pitam
Koliko nas koruptivni režim i kartel lojalnih uvoznika i proizvođača, sponzorila naprednjaka, truje?
Hoće nam opet biti kriv osiromašeni uranijum?
Kuda ide
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar