Sekulić: 40.000 porodica ima benefit od restitucije, neće biti novih rokova za podnošenje zahteva

Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić izjavio je da je restitucija objekata, zgrada i građevinskog zemljišta skoro završena.
Sekulić: 40.000 porodica ima benefit od restitucije, neće biti novih rokova za podnošenje zahteva
Foto: Pixabay
Kako je rekao, u narednih godinu i po dana očekuje se da bude završeno naturalno vraćanje poljoprivrednog zemljišta.
 
Sekulić je za Tanjug rekao da je Agencija ranije vraćala oko 100 objekata nedeljno, dok je sada to godišnja cifra, kao i da je došlo do smanjenja vraćanja poljoprivrednog zemljišta.
"Očekujemo okončanje i kada to kažemo, očekujemo da se vrati preko 95 odsto potraženih površina. To je okončanje, jer uvek ima neki procenat koji je sporan i gde se čekaju odluke drugostepenog organa", istakao je on.
 
Prema njegovim rečima, najveći posao koji Agencija trenutno ima, a koji će dominirati do kraja rada Agencije, jeste utvrđivanje obeštećenja.
 
"Taj posao je u punom jeku. Već je četvrta godina da se isplaćuju akontacije i obveznice i to ide bez većih problema. Taj posao će dominirati do kraja rada Agencije, nakon čega ide faza zaključivanja posla koji nije toliko vezan za rad sa strankama, koliko sa sređivanjem dokumentacije i arhiviranjem", rekao je on.
Prema njegovim rečima, od početka rada do danas Agencija je donela rešenja na iznos od oko 270 miliona evra i taj iznos se isplaćuje na rok od pet, deset i 12 godina.
 
"Sada u januaru je isplaćena jedna rata obveznica, u martu će biti isplaćena akontacija. Skoro 13.500 građana dobija novac svake godine od Srbije u poslovima restitucije i to, prema istraživanju, značajno utiče na standard građana. Broj lica koja su ostvarila pravo je 40.000, što znači da 40.000 porodica ima benefit od restitucije", istakao je on.
 
Kako je istakao, procena je da Agencija u bazi podataka ima više od tri miliona fajlova, kao i da svaki fajl ima između jedne i 1.000 stranica.
 
"Krajnja faza koja će nastupiti posle okončavanja postupka vraćanja imovine će morati da traje neko vreme, da bi to neprocenjivo bogatstvo koje je stekla Srbija u vezi sa imovinom kojom raspolaže i uopšte stanja imovine na celoj teritoriji, bilo dokumentovano. U narednih šest ili sedam godina očekujemo da ćemo okončati sve poslove", rekao je Sekulić.
 
On je rekao da je doneto blizu 70.000 odluka u građanskoj restituciji.
 
"Inače, mi radimo i crkvenu restituciju, tu smo isto u završnoj fazi. Preko sporazuma sa crkvama i verskim zajednicama rešavamo poslednje predmete. Svi ti procesi idu paralelno i po nekoj dinamici koja je utvrđena", istakao je direktor Agencije.
 
Sekulić je izjavio da je postupak restitucije dosta složen i da su u proces uključena i veštačenja inženjera geodezije, ali i građevinska i finansijska veštačenja.
 
"U postupak restitucije je direktno uključen i veliki broj državnih organa i organa lokalne samouprave. U svako rešenje koje smo doneli o obeštećenju bila je uključena poreska uprava da uradi procenu. Naravno, tu je i katastar sa informacijama koje stalno dobijamo od njega. Složen je postupak i mislim da je Srbija položila ispit i da to sve funkcioniše kako treba", istakao je on.
 
Sagovornik Tanjuga je izjavio da je specifičnost restitucije u Srbiji u tome što predviđa vraćanje imovine jevrejskoj zajednici koja je u posed države došla kao posledica Holokausta čak i kada ne postoje naslednici.
 
"To svi vezuju za Drugi svetski rat, ali je u našem zakonu to prošireno i na događaje posle rata. Sva imovina koja je došla u posed države kao posledica Holokausta se vraća, prvo jevrejskim opštinama, a njihova obaveza je, kad se i ako se pojave naslednici, da tu imovinu predaju njima. Taj zakon je zasnovan na jednom međunarodnom dokumentu koji je potpisalo mnogo zemalja, ali je Srbija jedina donela sveobuhvatan zakon", rekao je Sekulić.
Kako je ocenio, ovakav pristup ovom pitanju je značajno podigao ugled Srbije u svetu.
 
Takođe, on je istakao da neće biti novih rokova za podnošenje zahteva jer je rok za podnošenje dokumentacije trajao dve godine.
 
"U tom periodu smo moji saradnici i ja imali stotine gostovanja po medijima i apelovali smo tada na ljude da podnesu zahteve, čak da podnesu samo jedan papir da ne bi izgubili rok. Taj rok je u uporednom pravu najduži, jer je najduži rok bio šest meseci, a Srbija je dala dve godine. Čak smo za jevrejsku restituciju dali rok od tri godine. Tako da je Srbija bila i ostala fer u ovom postupku", zaključio je Sekulić.
 
Rok za predaju zahteva za restituciju je istekao 3. marta 2014. godine, a ukupno je predato nešto više od 70.000 zahteva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zaza

    29.01.2025 08:46
    Sramota
    Alo, čoveče, pravniče, restitucija nije benefit, već ispravljanje nepravde od pre blizu 80 godina. Mrcvarite nas sve od 2006., od prvog zakona o restituciji, namećete silne troškove, koji nam nikada neće biti nadoknađeni, kao što bi bili u redovnom sudskom postupku, diskriminišete nas obične građane u odnosu na crkvenu i jevrejsku zajednicu, u odnosu na UDBA-še, komuniste i njihove potomke, nelegalne graditelje... Privatna svojina je svetinja, a ova država našu privatnu svojinu arči od kraja Drugog svetskog rata i sad će da nam udeljuje obveznice na 12 godina, koje ne vrede ni koliko 15% otete nam imovine, a o pravom obeštećenju zbog nekorišćenja iste da i ne govorim. Vi ste bruka i sramota, kao i sve ostale institucije u ovoj državi. Stvarate nove nepravde, umesto da ispravljate već učinjene.
  • Tamo Neko

    28.01.2025 23:02
    Cista laz i prevara...Drzava treba da plati ili vrati oduzeto a njihove procene nisu realne i na kraju jos da daju na kasicicu.... E pa gospodo nece moci...
  • Aaaaa

    28.01.2025 13:35
    Nebi Srbija propala
    Nebi srbija propala, vec novi burzui koji od tudje imovine prave kapital pa bi morali kao radnicka klasa da rade sto su i bili.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija