Rusi u Srbiji: Osećaju se bezbedno, ali ima staha od produžene ruke Kremlja i deportacije

U 2024. godini porastao je broj zahteva ruskih državljana za boravišnu dozvolu u Srbiji.
Rusi u Srbiji: Osećaju se bezbedno, ali ima staha od produžene ruke Kremlja i deportacije
Foto: Pixabay (ilustracija)
Razlozi zbog kojih napuštaju Rusiju su pretežno bezbednosni (57 odsto), politički (47 odsto) i ekonomski (42 odsto).
 
To pokazuje najnoviji izveštaj "Ne-maligni uticaj - šta ruska zajednica u Srbiji misli da radi" Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. On ispituje političke stavove ruske imigrantske zajednice u Srbiji nakon početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Iz Rusije je u Srbiju, od tada, najviše došlo mlađih ljudi od 25 do 39 godina.
 
Većina njih došla je sa partnerom ili članovima porodice, a velika većina se nijednom od dolaska nije vratila u Rusiju. Više od 50 odsto njih navelo je da se ne vraćaju u Rusiju jer se tamo ne osečaju bezbedno.
Kao razloge zašto su kao destinaciju izabrali Srbiju, ispitanici su naveli jezičku, religijsku i kulturološku sličnost, povoljnu viznu politiku, lične veze, to što Beograd nije uveo sankcije Rusiji, ekonomske mogućnosti u zemlji, pozitivan stav Srba prema Rusima.
 
Većina je istakla da se u Srbiji oseća bezbedno.
 
Prema podacima e-turista i Statističkog zavoda procena da je u Srbiji trenutno između 80.000 i 100.000 Rusa.
 
Pedeset i šest odsto njih je neodlučno da li će se vratiti u Rusiju, 30 odsto ne želi, a 13 odsto želi. Kao razloge zašto bi se vratili navodili su kraj rata u Ukrajini, promenu političkog režima, ukidanje zapadnih sankcija Rusiji.
 
Na pitanja da li odobravaju politiku predsednika Vladimira Putina i da li podržavaju akcije ruske vojske u Ukrajini većina ruskih imigranata u Srbiji je odbila da odgovori.
 
Većina se, a uglavnom iz staha od deportacije, nije uključivala u političke i aktivnosti civilnog društva otkako su napustili Rusiju. Kao još jedan razlog izdvojilo se njihovo nepoznavanje političkih prilika u Srbiji.
 
"Iz straha od produžene ruke Kremlja u Srbiji, kroz srpske bezbednosne agencije, jer znamo da je nekoliko Rusa bilo deportovano zbog političke aktivnosti ovde", rekao je autor istraživanja Srđan Cvijić i dodao da je porastao i broj odbijenih aplikacija za boravište.
 
Rusi u Srbiji, dodao je, kao i svaka zajednica u svetu, bar u početku imaju tendenciju da žele bezbednost i političku i ekonomsku sigurnost.
 
Kada je reč o informisanosti, uglavnom ne prate medije i ne čitaju vesti. Oni koji to čine informišu se preko inostranih medija (31 odsto), nešto manje iz ruskih (28 odsto), a najmanje čitaju srpske medije (13 odsto).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Steva

    22.02.2025 19:08
    Imaju oni majcicu Rusiju u srcu Srbije.
  • @nemam

    22.02.2025 16:12
    Moje iskustvo potpuno suprotno. Prvi komsija Rus. Normalan, javi se, uci srpski. Upoznao 10-ak Rusa kroz sport, svi super, dosta njih uce srpski. Jedan mi se nije svideo samo, ostali svi super. Kulturni, fini, iz raznih delova Rusije. Ali sigurno da nisu svi takvi, kao i svuda.
  • Nemam

    22.02.2025 15:42
    Baš
    Nažalost, nemam dobro niti prijatno iskustvo sa ruskim državljanima u našem gradu. Neartikulisani, nadobudni, sujetni, nevaspitani. Možda negde u gradu postoje i uviđavni, no do sada se nisam susreo. U komšiluku prave probleme i više ne znamo šta da radimo, a čujem da dosta naših sugrađana ima potpuno neverovatno iste probleme, kao da svi imaju isti obrazac ponašanja... Žao mi je zbog toga, jer su mogli mnogo da nauče i da i mi od njih naučimo. Jednostavno su stavili rampu na uzajamnost... Čudni neki ljudi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

BIRN: Predmeti godinama "u fiokama"

Balkanska istraživačka mreža Srbije objavila je da Više javno tužilaštvo i Tužilaštvo za organizovani kriminal godinama nisu postupali po desetinama krivičnih prijava iako su imali informacije o tome.

Određen pritvor braći Stajić

Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana četvorici osumnjičenih u vezi sa nezakonitim legalizacijama objekata i prikrivanjem nelegalno stečene imovine.