Kako da se zaustavi društvena isključenost osoba sa invaliditetom i magrinalizovanih grupa?
Kako da se zaustavi društvena isključenost osoba sa invaliditetom i magrinalizovanih grupa, bila je tema okruglog stola Centra za razvoj manjinskih i lokalnih medija u Arhivu Vojvodine.
O tome su danas govorli stručnjaci iz ove oblasti.
Na koji način i da li su u dovoljnoj meri tokom pandemije kovid19 medijski sadržaji bili dostupni osobama sa invaliditetom i pripadnicima marginalizovanih grupa, bila je tema prvog panela.
Željko Bajić, radijski novinar iz Sarajeva, odgovarajući na pitanje kako je njegova redakcija obrađivala temu pandemije naglasio je, da je u prvim danima pandemije akcenat bio na nekim drugim stvarima, dok su osobe sa invaliditetom ostale u drugom planu.
"Razmišljalo se o globalnim stvarima, dok se o specifičnostima osoba sa invaliditetom nije razmišljalo. Radio je tu bio najbolji, najbrži, imao je najviše informacija koje su bile pristupačne slepim ljudima, starim osobama, dok su društvene mreže postale preplavljene svim i svačim. Slepe osobe su na neki način imale prednost, jer nisu imale uvid u sve ono što su širile društvene mreže a širile su dosta negativnog sadržaja", rekao je Bajić.
Kao velik problem istakao je prekid svih socijalnih kontakata, koji je nastao za vreme pandemije a koji je u najvećoj meri pogodio osobe sa invaliditetom. Kao je naglasio, iako je i sam osoba sa oštećenim vidom, zbog rada u mediju i velikom broju poznanstava, nije bio pogođen ovim posledicama u meri u kojoj su bile ostale osobe sa invaliditetom.
Marijana Čanak, novinarka "Portala o invalidnosti" je istakla da su novinari njihovog portala i tokom pandemije nastojali da ne upadaju u zamke u koje mediji često upadaju, u koje spada i plasiranje senzacionalističkih priloga. Takođe, njihovi sadržaji nisu bili o osobama sa invaliditetom, već su isti kreirani zajedno sa njima.
Učesnica panela bila je i Vladimira Dorčova Valtnerova, glavna i odgovorna urednica portala "Storyteller". Prema njenim rečima, izveštavanje ovog portala baziralo se na lokal, odnosno Opštinu Bački Petrovac, dvojezično, na slovačkom i srpskom jeziku.
"Nikada nismo temu pandemije obrađivali iz ugla osoba sa invaliditetom. Razlog za to je bio strah da ću biti sklona stereotipizaciji, ili ću praviti žrtve ili heroje, što mi nije bila namera. Zbog toga smo obrađivali razne teme, ne samo te koje se tiču osoba sa invaliditetom, jer osobe sa invaliditetom u kontekstu pandemije, na lokalu gde ja živim i radim, nisu bile uključene u tu vrstu informacija. Prvi korak ka boljem infomisanju osoba sa invaliditetom je plugin, koji omogućuje osobama sa slabijim vidom da povećaju font, da naprave kontrast. To je moj prvi mali lični korak", navela je ona.
Jelena Kotević, viša savetnica, šefica odeljenja za pritužbe iz kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, istakla je da su mere tokom pandemije imale negativne efekte na najugroženije osobe, gde spadaju i osobe sa invaliditetom.
"Tokom pandemije se Povereniku obraćao veliki broj građana. U 2020. preko 3.000 građana, u 2021. Preko 3.200 građana obraćalo se povereniku. Tokom 2020. godine uputili 476 preporuka mera za ostvarivanje ravnopravnosti, u 2021. kada se situacija nešto stabilizovala 312 preporuka", rekla je Kotević.
Kako je dodala, u prvim danima pandemije najčešći razlog obraćanja građana bio je nemogućnost ostvarivanja prava na uslugu personalnog asistenta, uslugu pomoć u kući i neformalog negovatelja.
"Jedna od prvih mera koje je Poverenik uputio Vladi Srbije bio je predlog da se personalnim asistentima,ličnim pratiocima, geronto domaćicama omogući nesmetano kretanje i nakon tzv. policijskog časa", napominje ona.
Jedna od preporuka bila je upućena i javnim servisima RTV i RTS, ukazujući na obavezu poštovanja kako međunarodnih dokumenata tako i domaćih propisa koji se odnose na sektor informisanja.
"Kroz preporuku mera zatražili smo da se obezbedi da svi sadržaji, posebno informativni, budu pristupačni ovim osobama", napominje ona.
Drugi panel okruglog stola odnosio se na pristupačnost kulturnom sadržaju osobama sa invaliditetom i marginalizovanim grupama.
Prof. dr Zoran Pavlović, pokrajinski ombudsman, istakao je da vanredna situacija 2014. godine nije bila dovoljna pouka da se probudimo i shvatimo da je vreme da u ovoj realnosti treba da idemo korak dalje.
"Poslednjih desetak god primećujem široku lepezu u ostvarivanju ljudskih prava u svim sferama društvenog života i rada, ali isto tako i konstantnu nepristupačnost te lepeze u oblasti kulture, u oblasti konzumiranja ljudskih prava za sve na pristupačan način", rekao je pokrajinski ombudsman.
Kako je dodao, razne načine za ostvarivanje osnovnih prava gledamo kroz prizmu zloupotrebe. Prema njegovim rečima arhitektonske barijere, koje su nekada bile sinonim za osobe sa invaliditetom, u današnje vreme su sve manje neka vrsta prepreka za osobe sa invaliditetom. Potrebno je posmatrati stvari ne iz svojih cipela, već da dijalogom dođemo do zajedničkih rešenja, istakao je Pokrajinski ombudsman.
Psihološkinja Tatjana Stojšić Petković istakla je strah kao problem koji se prećutkuje.
"Morate da imate nešto što vam pruža životnu radost, ako nemate, taj strah će naći put kako da izađe. Televizija, novine, društvene mreže radile su na podgrevanju tog straha", rekla je Stojšić Petković.
Mirko Knežević, predstavnik zajednice Gluvih, istakao je da se na polju pristupačnosti kulturnih sadržaja nije mnogo uradilo. Smatra da sadržaji usled nedostatka tumača za znakovni jezik nisu dostupni gluvim osobama, te im titlovane pozorišne predstave ništa ne znače.
Kao pozitivan primer prakse je Galerija Matice srpske, koja svoje sadržaje prilagođava i osobama sa invaliditetom. Ivana Rastović, kustoskinja Galerije Matice srpske, smatra da muzejski sadržaji moraju da budu dostupni široj javnosti. "Galeriju posećuje raznovrsna publika, sa različitim interesovanjima i važno je razmišljati na koji način će se kreirati sadržaji."
Takođe, po njenim rečima, izolovanost nas je navela da razmišljamo o starijim licima u domovima, koji nisu u mogućnosti da posećuju kulturne institucije.
Marijana Ramić Vulin, iz Fondacija Novi Sad EPK 2022, vidi dva problema: zašto osobe nisu u publici i zašto nisu kreatori kulturnih sadržaja? Kako je rekla, Fondacija smatra ovu temu izuzetno važnom i kao doprinos najavila da će u oktobru mesecu posebno posvetiti temi inkluzije i to kroz uključivanje marginalizovanih osoba u kulturu.
Panelisti su se usaglasili da bi bilo potrebno formiranje kriznog menadžmenta u medijima, kako bi se novinari obučili za rad u vanrednim situacijama, odnosno da je važna potreba za dostupnošću kulturnih sadržaja osobama sa invaliditetom, njihovo uključenje u kreiranje sadržaja, kao i zajedničko delovanje.
Kako je istakla Nataša Heror, direktorka Cetra za razvoj manjinskih i lokalnih medija, centralna tema projekta je da je primena evropskih vrednosti, brige, jedinstva i solidarnosti najefikasniji način za suočavanje sa posledicama ukupne krize izazvane pandemijom Covid-19. "Projekat Upravljajte kovid krizom sa pažnjom, razumom, vrednostima, jedinstvom i solidarno želi da pokaže da i u najgorim situacijama postoji nešto dobro", rekla je Heror.
Okrugli sto je realizovan u sklopu projekta Manage the Covid with Care, reasOn, Values, unIty, soliDarity koji je podržan od strane programa Evropa za građane i građanke.
Događaj je nastavak okruglog stola organizovanog 2019. godine sa nazivom Kultura i komunikacija. Tada je bilo reči o načinu i potrebama za pristupačnim informisanjem osoba sa invaliditetom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Student Filozofskog fakulteta: Kada će shvatiti da se nećemo prodati za stanove
27.12.2024.•
2
Koliko će trajati studentske blokade zavisiće od toga koliko će brzo institucije raditi svoj posao, izjavio je student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Boris Kojčinović.
Savet roditelja i Školski odbor podržali zahteve maturanata Jovine gimnazije
27.12.2024.•
5
Član Saveta roditelja gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Zoran Radonjić izjavio je da je to telo večeras ponovo potvrdilo "plebiscitarno jedinstvo" u podršci maturantima.
AKV za obustavu rada advokata u Srbiji, pružaće besplatnu pravnu pomoć učesnicima protesta
27.12.2024.•
9
Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine predložio je UO Advokatske komore Srbije da odmah donese odluku o potpunoj obustavi rada u trajanju od tri dana, čime bi se pružila podrška studentima.
Pušten iz pritvora i poslednji privedeni demonstrant u Novom Sadu
27.12.2024.•
7
Ivan P. (20), koji je jedini ostao u pritvoru nakon hapšenja zbog demonstracija u Novom Sadu, pušten je večeras, potvrdio je njegov pravni zastupnik Danilo Stanojević.
Sud u ponedeljak ponovo o pritvoru mladića koji je još uvek iza rešetaka zbog protesta u Novom Sadu
27.12.2024.•
4
Danilo Stanojević branilac po službenoj dužnosti Ivana P, koji je jedini još u pritvoru nakon protesta u Novom Sadu, kaže da je preduzeo sve pravne lekove kako bi on bio pušten iz pritvora.
Glasajte za hit godine na Radiju 021 - čekaju vas vredne nagrade
27.12.2024.•
0
Izbor za hit godine na Radiju 021 biće organizovan u utorak, 31. decembra, a oni koji budu učestvovali imaće priliku da osvoje vredne nagrade.
FOTO, VIDEO: Kako je izgledao današnji protest studenata
27.12.2024.•
11
Novosadski studenti koji blokiraju fakultete organizovali su danas protest ispred Radio-televizije Vojvodine, kako bi pozvali na tačno i odgovorno izveštavanje.
FOTO, VIDEO Novi Sad ponovo zastao na 15 minuta, studenti poručili RTV-u: "Emitujte ovo"
27.12.2024.•
26
Studenti su stigli do RTV-a. I ovog petka na više lokacija u Novom Sadu građani će zastati na 15 minuta.
Novi Sad ponovo izdvaja milione iz budžeta zbog sudskih troškova
27.12.2024.•
1
Novi Sad ponovo izdvaja sredstva iz tekuće budžetske rezerve za naknade za zemljište utvrđene sudskim postupcima.
Opozicija uputila hitan zahtev direktoru RTV-a: Sastanak od kog zavise naredni koraci
27.12.2024.•
1
Opozicija je uputila zahtev generalnom direktoru Radio televizije Vojvodine Goranu Karadžiću za hitan sastanak zbog neispunjavanja zakonskih obaveza ovog medija kao javnog servisa.
Alergolog imunolog objašnjava: Šta je kapilaroskopija i kada vam je potrebna?
27.12.2024.•
0
Kapilaroskopija predstavlja neinvazivnu dijagnostičku metodu koja nam omogućava direktnu vizualizaciju kapilara, najmanjih krvnih sudova u našem organizmu.
Kako će izgledati današnji protest studenata u Novom Sadu: Peške preko mosta, pa do RTV-a
27.12.2024.•
21
Studenti koji će danas protestovati ispred Radio-televizije Vojvodine pešačiće od kampusa do Mišeluka.
Lepe vesti iz "Betanije": Rođeno 16 beba
27.12.2024.•
0
U protekla 24 sata u porodilištu "Betanija" rođeno je 16 beba.
Danas u Novom Sadu pretežno sunčano, temperatura koji stepen iznad nule
27.12.2024.•
0
Maksimalna temperatura u Novom Sadu danas će biti pet stepeni Celzijusa.
VIDEO Novosadski studenti pozivaju na skup ispred RTV-a: Da vratimo javni servis građanima
26.12.2024.•
22
Novosadski studenti pozvali su kolege i građane da se sutra, 27. decembra, u 11.52h okupe ispred Radio-televizije Vojvodine na Mišeluku a na instagramu su objavili i rutu kojom će do tamo i doći.
Radio kafe postao deo umetničke baštine ugostiteljskih objekata Novog Sada
26.12.2024.•
0
Radio kafe kao mesto u kojem se održavaju umetničke izložbe slika, fotografija i skulptura, uvršten je u projekat povezivanja umetničke baštine ugostiteljskih objekata Novog Sada.
Sunčan petak u Novom Sadu: Koncerti, predstave i bazari
26.12.2024.•
0
Poslednji petak u ovoj godini biće sunčan, ali hladan.
Kako su u 2024. poslovala novosadska javna preduzeća: Najbolji "Parking servis", najlošiji GSP
26.12.2024.•
31
Novosadska javna preduzeća poslovala su relativno stabilno u periodu od 1. januara do 30. septembra ove godine.
Učenici Jovine: Vrši se pritisak na Školski odbor da nas ne podrži, mi smo istrajni i posvećeni
26.12.2024.•
34
Učenici koji blokiraju Jovinu gimnaziju u Novom Sadu sumnjaju da se vrši pritisak na članove Školskog odbora da ih ne podrže.
Agenti BIA došli kod majke novosadskog studenta: "Naređenje iz Beograda da to reše sa roditeljima"
26.12.2024.•
73
Vlast na čelu sa Aleksandrom Vučićem nastavlja zloupotrebu institucija, pa i Bezbednosno informativne agencije.
Zaštićena stogodišnja stabla i spomenici prirode u Novom Sadu: Da li znate za njih?
26.12.2024.•
2
Novi Sad može da se pohvali mnogim dugovečnim stablima među kojima je devet zaštićeno. Uz drveće zaštićena su tri parka kao i park prirode Begečka jama.
Komentari 2
Pićuka
Rampe, rampe, rampe
Apelujte, tražite, zahtevajte da se ljudsko pravo obezbedi svima. Ne na okruglim stolovima nego kod prvog komšije, na tvu, u skolama, u svakoj zgradi. Ucite decu da invalidi isto zele i imaju potrebu da se krecu!!!!!!! Investitori su izgradili mnoge zgrade i napravili rampe reda radi, da ni jedan invalid ne moze da se krece njome. Neko je to sve namerno i svesno dozvolio!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar