Efektiva: Dodatna naplata karte u vozu kazna za putnike

Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača Efektiva smatra da je odluka "Srbijavoza" da u vozovima naplaćuje dodatnih 500 dinara za kartu "kažnjavanje putnika".
Efektiva: Dodatna naplata karte u vozu kazna za putnike
Foto: 021.rs
Kako je naveo za Danas, Gavrilović smatra da se radi o nepoštenoj poslovnoj praksi, kao i diskriminaciji putnika.
 
On je dodatno pozvao "Srbijavoz" da ukine ovu praksu.
"Ovo prvo iz razloga, jer putnici nisu unapred informisani o dodatnoj ceni koja se plaća u vozu, pa su oni koji uđu, dovedeni pred svršen čin. Time se krši član 12. Zakona o zaštiti potrošača, koji nalaže pružaocu usluge da potrošača unapred informiše o ceni usluge. Diskriminacija je iz razloga, jer taj dodatak ne plaćaju svi, odnosno ne plaćaju ga putnici koji polaze sa stanica na kojima nema blagajni i kartomata, ali svakako imaju mogućnost da kartu kupe onlajn", kaže Gavrilović.
 
Prema njegovim rečima, član 13. zakona kaže da potrošač nije u obavezi da plati bilo kakve dodatne troškove, uključujući i troškove transporta, sa kojima se nije unapred saglasio.
"Ovo je i nepravična ugovorna odredba, jer prema definiciji iz člana 42. ZZP, 'protivno načelu savesnosti i poštenja, ima za posledicu značajnu nesrazmeru u pravima i obavezama ugovornih strana, na štetu potrošača'. Šteta za potrošača je jasna, jer on će u nekim situacijama, zavisno na kojoj stanici uđe u voz, kartu platiti skoro duplo ili i više od toga", tvrdi Gavrilović pozivajući "Srbijavoz" da ukine dodatnu naplatu od 500 dinara, koja u ovom slučaju ima svrhu kažnjavanja putnika. 
 
Podsetimo da je početkom septembra počelo da važi novo pravilo za kupovinu vozne karte kod konduktera.
 
"Srbijavoz" je nedavno uveo novo pravilo da, ukoliko neko želi kartu da plati u vozu, to mora da uradi uz naknadu. Ovo se, kako su naveli, može izbeći tako što se vozne karte mogu kupiti na šalterima, kartomatima ili preko aplikacije.
Kako su ranije za 021.rs rekli da se za putnike koji svoje karte nisu obezbedili na vreme se "ne naplaćuje 'kazna', već naknada za kupovinu u vozu".
 
"Naime, kupovinom karata u vozu, otežava se upravljanje kapacitetima budući da nemamo realnu sliku o interesovanju putnika za određenu vožnju dok putovanje ne počne, pa ne možemo obezbediti veći kapacitet u slučaju većeg broja putnika, usled čega se stvaraju gužve i ozbiljno narušavaju komfor i korisničko iskustvo ostalih putnika", navode u odgovoru za 021.rs.
  • Milovan

    12.09.2024 11:14
    Možete da pišete šta god hoćete ali činjenica je da dok nije puštena ova pruga i voz nije vam padalo na pamet da vozom idete u BG i obrnuto.
  • Dejan

    12.09.2024 10:36
    Stariji
    Kako starije osobe da kupe on line kartu, kad ne.aju ni telefon koji to podržava?
    Zašto mislite da svako mora imati platnu karticu?
    Otvorite gosppdo šaltere u dovoljnom broju, da bi stariji, elektronski needukovani ljudi mogli da koriste prevou.Pri tom, na jednom takvom šalteru koji radi, radi baš needukovana osoba.
  • Nikola

    12.09.2024 10:35
    @*
    Lasta i Severtrans, neka hvala! Jahali su nas tri godine dok nije radila pruga. IC voz (Soko) i sa kašnjenjem je duplo brži, a mnogo udobniji od raspalih autobusa Laste i Severtransa. Godišnja cena povlastice K-13 (SRB PLUS) je 800 dinara. Redovnim putnicima se brzo isplati jer je cena karte za IC voz preko aplikacije 495 din., što je jeftinije i od autobusa. Da ne pričam koliko dere Nišekspres, a putuje sa pola sata duže nego Sokolom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti