Snimci skenera otkrili: Mozak se potpuno reorganizuje u trudnoći

Značajne promene kroz koje prolazi mozak tokom trudnoće zabeležene su prvi put zahvaljujući istraživačima koji su obavili precizno skeniranje trudnica.
Snimci skenera otkrili: Mozak se potpuno reorganizuje u trudnoći
Foto: Pixabay (ilustracija)
MRI skeneri rađeni su svakih nekoliko nedelja od pre začeća do dve godine nakon porođaja i otkrili su široko rasprostranjenu reorganizaciju u majčinom mozgu, pri čemu su neke promene bile kratkotrajne, a druge su trajale godinama.
 
Rad, koji je jedan nezavisni stručnjak opisao kao "zaista herojski", utire put za daleko dublje razumevanje majčinog mozga u trudnoći. Sada se prikupljaju dodatni podaci i obavljaju pregledi drugih trudnica kako bi se istražili rizici postantalne depresije, vezi između preeklampsije i demencije i zašto trudnoća može da umanji migrene i simptome multiple skleroze.
Naučnici su udarili 26 skeniranja mozga zdrave tridesetosmogodišnje žene koja je zatrudnela vantelesnom oplodnjom i uzeli uzorke krvi kako bi pratili dramatične skokove hormona tokom trudnoće. Podaci su otkrili kako se mozak menjao iz nedelje u nedelju.
 
Najočiglednije je bilo stalno smanjenje sive materije, naborane spoljašnje površine mozga tokom trudnoće i privremeni vrhunac neuronske povezanosti na kraju drugog trimestra.
 
"Mozak majke prolazi kroz ovu koreografsku promenu tokom trudnoće i konačno smo u mogućnosti da posmatramo proces u realnom vremenu", ističe profesorka Emili Džejkobs, istraživaica u ovoj studiji sprovedenoj na Univerzitetu Kalifornije u Santa Barbari.
Naučnici su ranije pravili snimke ženskog mozga u različitim fazama trudnoće, ali najnoviji rad pokazuje kako se mogu propustiti privremene promene koje se vraćaju u normalu do trenutka kada se žena porodi.
 
U članku objavljenom u "Nature Neuroscience", glavna autorka Laura Pričet i njene kolege opisuju kako rast hormona, kao što su estrogen i progesteron, dovode do značajnih fizioloških promena u trudnoći, utičući na krvnu plazmu, metabolizam, potrošnju kiseonika i imunitet. Isti hormoni obnavljaju mozak.
 
Da bi bolje razumeli šta se dešava, istraživači su koristili preciznu magnetnu rezonancu da skeniraju mozak dr Elizabet Krastil, koleginice sa Univerziteta Kalifornije. Skenirana je pre začeća, tokom trudnoće i dve godine nakon što joj se sin rodio u maju 2020.
 
"Bio je to prilično intenzivan poduhvat", priznaje Krastil, ali dodaje da se nije osećala posebno drugačije u trudnoći. 
 
Skeniranje je otkrilo široko rasprostranjeno smanjenje zapremine i debljine sive materije, posebno u regionima koji su povezani sa društvenom kognicijom. Mikrostruktura bele materije, mera ožičenja mozga, dostigla je vrhunac na kraju drugog tromesečja pre nego što je ponovo opala. Cerebrospinalna tečnost i moždane šupljine poznate kao komore su se proširile. Promene su bile povezane sa porastom nivoa hormona.
 
"Ponekad se ljudi uplaše kada čuju da se volumen sive materije smanjuje tokom trudnoće. Ova promena verovatno odražava fino podešavanje neuronskih kola, za razliku od stanjivanja korteksa koje se dešava tokom puberteta", napominje profesorka Džejkobs.
 
Istraživači su uporedili proces sa vajanjem Mikelanđelovog Davida od mermernog bloka.
 
Studija se nije bavila promenama ponašanja ili emocija koje se javljaju tokom trudnoće, a u igri su bili mnogi faktori osim hormona, kao što su stres i gubitak sna. Ali neke promene u mozgu su i dalje bile prisutne dve godine nakon porođaja, što nagoveštava ćelijske promene u organu.
 
"Ovaj rad zaista otvara više pitanja nego što daje odgovore. Tek smo zagrebali površinu", napominje dr Krastul.
Rad označava pokretanje projekta Majčinski mozak (Maternal brain), međunarodnog poduhvata da se prikupe slični snimci od više trudnica.
 
"Postoji toliko toga o neurobiologiji trudnoće što još ne razumemo i to nije zato što su žene previše komplikovane, nije zato što je trudnoća neki Gordijev čvor, to je nusprodukt činjenice da su biomedicinske nauke istorijski ignorisale zdravlje žena", smatra profesorka Džejkobs.
 
Dr An-Mari D'Lonž, vođa grupe FemiLab u Univerzitetskoj bolnici u Lozani, nazvala je rad "fascinantnim". 
 
"Ovaj pristup će nam pomoći da identifikujemo markere koji ukazuju na rizik od postporođajne depresije, ozbiljnog stanja koje se često ne leči", rekla je ona.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.